Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (2) -"Almanya'daki güçlü sanayi birikimi ve altyapı,…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (2)
  -"Almanya'daki güçlü sanayi birikimi ve altyapı,…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (2) -"Almanya'daki güçlü sanayi birikimi ve altyapı, Almanya'ya, Avrupa'da yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılarda çok önemli avantajlar sağladı ama sıkıntıları da tek başına üstlenmek mecburiyetinde bıraktı" -"Komşumuz Yunanistan sanayi üretimini bir kenara koymayı, denizi, kumu, havayı satarak ve AB fonlarından geçimini temin ederek bundan sonrasını kurgulayacağını zannetti ama çok büyük bir yanılgı içine düştü"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, güçlü sanayi birikimi ve altyapının, Avrupa'da yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılarda, Almanya'ya çok önemli avantajlar sağladığını bildirdi.
     Bakan Ergün, geçen yıl temel atma törenine de katıldığı MAN'ın 15 milyon avroluk yatırımla Ankara'nın Akyurt ilçesinde kurduğu, tank hacimleri bakımından Avrupa'nın en büyük boyahane/kataforez tesisinin açılışını yaptı.
     Açılışa Ergün'ün yanı sıra, MAN Truck&Bus AG Üretim ve Lojistikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carsten Intra, MAN Türkiye AŞ Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve çok sayıda davetli katıldı.
     Ergün, burada yaptığı konuşmada, açılışını yaptıkları tesisin herkes için hayırlı olmasını diledi.
     En son yapılan genel seçimlerin ardından bakanlıkların isimlerinin ve yapılarının değiştirildiğini anımsatan Ergün, bu kapsamda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olduğunu söyledi.
     Bundan sonra Türkiye'deki sanayi üretiminin bilim ve teknolojiyle iç içe olması gerektiğine karar verdiklerini dile getiren Ergün, şunları kaydetti:
     "Türkiye zaten sanayide önemli bir üretim merkezi haline geldi ve bu devam edecek ama bundan sonra yolumuza yüksek katma değerli ve ileri teknolojiye dayanan ürünler üreterek devam edeceğiz. Sanayi üretimine dayanmayan ekonomiler gerçek bir ekonomi değil maalesef. Bunun Avrupa Birliği'ndeki (AB) bazı gelişmelerden görüyoruz. Açık söylemek gerekirse, AB'deki sıkıntıları neredeyse Almanya tek başına taşımak zorunda kalmıştır. Almanya'daki güçlü sanayi birikimi ve altyapı, Almanya'ya, Avrupa'da yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılarda çok önemli avantajlar sağladı ama sıkıntıları da tek başına üstlenmek mecburiyetinde bıraktı. Komşumuz Yunanistan ise sanayi üretimini bir kenara koymayı, denizi, kumu, havayı satarak ve AB fonlarından geçimini temin ederek bundan sonrasını kurgulayacağını zannetti ama çok büyük bir yanılgı içine düştü. Dolayısıyla sanayi üretimine dayanmayan ekonomiler gerçek bir ekonomi değildir."
    
     -"Türkiye'de üretilen araçların kullanılmaması kabul edilemez"-
    
     Türkiye ile ilgili konuşmayacağını, çünkü Alman yetkililerin Türkiye hakkında çok doğru tespitler yaptığın ve bunları ifade ettiğini belirten Ergün, bir çok firmanın Türkiye'yi operasyon merkezi haline getirdiğini bildirdi.
     MAN için de Türkiye'nin yerinin artık daha ayrıcalıklı olması gerektiğini vurgulayan Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Türkiye'de üretilen araçların özellikle kamu alımlarında çok önemli bir yeri olması gerektiğini kamu kurumlarıyla sürekli olarak görüşüyoruz. Son zamanda duyarlılıklar arttı bu konuda. Şimdi burada toplu taşımada üretim yapılırken, bizim yerel yönetimlerimizin Türkiye'de üretilen araçları kullanmıyor olması kabul edilebilir bir şey değildi ve şimdi onlar da daha duyarlı davranmaya başladılar. Artık Türkiye'de üretilen otobüsler, kamyonlar, kamu kurumları tarafından daha çok kullanılmaya başlandı. Bu konuda adım atan belediyelerimize ve kamu kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum."
    
     -"Son yıllarda Türkiye'ye Avrupa'dan bakış çok farklılaştı"-
    
     MAN Truck&Bus AG Üretim ve Lojistikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carsten Intra da şirketin çok farklı alanlarda çalışma yaptığını ve yurt dışındaki ilk yatırımı Türkiye'de yaptıklarını söyledi.
     Volkswagen'le ortak bir çalışma yapmaya başladıklarını ve bunun da piyasadaki güçlerini artıracaklarını vurgulayan Intra, dünyadaki yatırımlarına da değindi.
     Son yıllarda Türkiye'ye Avrupa'dan bakışın çok farklılaştığını vurgulayan Intra, şöyle konuştu:
     "Ülkeniz hem siyasi hem ekonomik açıdan çok önemli gelişme kaydetti. İstikrarlı bir banka sistemine, azalan borçlarına baktığımız zaman bir çok AB üyesi ülkeye örnek teşkil edecek duruma gelmiştir. Bu gelişmeler gerçekten çok olumlu, ancak Türkiye'nin bu kadar hızlı gelişimi bizi hiç şaşırtmıyor. Çünkü geleneksel Türk-Alman dostluğunun yanı sıra aramızda önemli bir de güven vardır. Bugün Ankara'dayız ve en mode çalışmalarımızdan biri burada gerçekleştirilmektedir. Tesisin açılışı, yeni ihtiyaçlara cevap vermekle kalmayacak, aynı zamanda çok daha ekonomik ve çevre dostu üretim yapacaktır. Dolayısıyla üretim kalitemizi de destekleyecektir."
     MAN Türkiye AŞ Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz da tesisin mevcut yüksek kapasitesiyle bundan sonraki projeler için de önemli bir altyapı olanağı sunacağını bildirdi.
     Yavuz, Türkiye'nin son dönemde sergilediği ekonomik ve siyasi istikrarla yatırımcıların ilgisini çektiğini belirterek, Yeni Teşvik Sistemi'nin de yatırımları artırmada önemli bir rolü olacağını vurguladı.
     Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl ise Almanya'nın geçen yıl da yine Türkiye'nin en önemli ekonomik partneri olduğunu söyledi.
     Pohl, iki ülke arasında, ekonomi alanında yakalanan başarının daha da gelişmesi için çalıştıklarını belirterek, Türkiye'de özellikle son yıllarda yapılan çalışmaları ilgiyle ve takdirle izlediklerini ifade etti.
     Konuşmaların ardından Bakan Ergün, MAN Truck&Bus AG Üretim ve Lojistikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carsten Intra, MAN Türkiye AŞ Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz ve Büyükelçi Pohl, tesisin açılış kurdelesini birlikte kesti.
    
     (Bitti)
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir