Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"E-ticaret yoluyla ticaretin yaygınlaştırılmasını teşvik…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:
  -"E-ticaret yoluyla ticaretin yaygınlaştırılmasını teşvik…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"E-ticaret yoluyla ticaretin yaygınlaştırılmasını teşvik etmek lazım. Ama bu alanın, vergi kaybına yol açan vergi kaçırmaya neden olan bir alan olarak da görülmemesi lazım" -"Yakın bir gelecekte internette olmayan bir firma, pazarda piyasada olmayan bir firma gibi olacak" -"KOBİ (Benim değil mi, internette olurum olmam' diyemezsin. Sorumluluk sahibi bir KOBİ yöneticisi böyle düşünemez. 'Ben bu dünyada yer almam' diyemez. Derse büyük hata yapmış olur" -"Eskiden şöyle bakıyorlardı, 'parayı ver işime karışma.' İşine yine karışmayacağız da bir projen var mı- Onu görmek istiyoruz"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, e-ticaret yoluyla ticaretin yaygınlaştırılmasını teşvik etmek gerektiğini belirterek, "Ama bu alanın, vergi kaybına yol açan, vergi kaçırmaya neden olan bir alan olarak da görülmemesi lazım" dedi.
     Ergün, Google ve Garanti Bankası'nın ortaklaşa düzenlediği KOBİ'lere yönelik "İşinizi İnternete Taşıyın Projesi"nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, KOBİ'lerin gerek dünya ekonomisinde, gerek Türkiye ekonomisindeki önemine değindi.
     Türkiye'de firmaların yüzde 99'unu oluşturan KOBİ'lerin ihracatın yüzde 60'ını gerçekleştirdiğini anımsatan Ergün, Bakanlık olarak KOBİ'lerin daha rekabetçi bir yapıya kavuşmaları için yoğun bir şekilde çalıştıklarını kaydetti.
     KOBİ desteklerini nicelik olarak artırırken, bu destekleri doğru alanlara kanalize etmeye de büyük önem verdiklerini vurgulayan Ergün, "Eskiden şöyle bakıyorlardı, 'parayı ver işime karışma'... İşine yine karışmayacağız da bir projen var mı onu görmek istiyoruz. Yani işine karışma niyetimiz yok. 'Akıl verme, para ver' derlerdi. Yok, öyle değil. Sen aklında ne var ortaya koy, bir projen var mı- Bir yol haritan var mı- Bize söyle. Para var, biz sana para vermeye hazırız. Şimdiki yaklaşımımız bir projesi olana destek" diye konuştu.
     KOBİ'lere rekabet gücü kazandırma konusunda sadece kamunun değil sivil toplum kuruluşlarının ve büyük firmaların da inisiyatif almaları gerektiğine işaret eden Ergün, Google'ın Garanti Bankası ile birlikte gerçekleştirdiği projenin bu açıdan büyük bir önem taşıdığını vurguladı.
     Özel sektörün tüketicilere ulaşmada çok farklı yöntem ve stratejiler kullandığı bu dönemde alışveriş, bankacılık, pazarlama gibi birçok temel faaliyetlerin yürütülmesinde internetin ağırlığının sürekli arttığını ifade eden Ergün, firmaların kendilerini bu sürece adapte etmeleri, değişen dünyaya karşı doğru reaksiyon göstermelerinin büyük önem taşıdığını söyledi.
     Bakan Ergün, ekonomik faaliyetleri internet üzerinden yapmanın birkaç sene önce ekstra bir uygulama olarak görüldüğünü, ancak günümüzde bir firmanın internet sitesine sahip olmasının tüketicileriyle, tedarikçileriyle ve her türlü paydaşıyla daha hızlı ve interaktif bir ilişki kurmasının adeta bir zorunluluk haline geldiğini anlattı.
     Yakın bir gelecekte bilgisayar kullanmasını bilmeyenlerin, okuma yazma bilmeyenler gibi olacağına dikkati çeken Ergün, "Yakın bir gelecekte internette olmayan bir firma pazarda piyasada olmayan bir firma gibi olacak. Siz internette kendinizden bahsetmezseniz, bir şekilde internette yer alırsınız, ama siz nasıl tanınmak istiyorsanız öyle yer almazsınız" dedi.
     İnternet uygulamalarındaki başarının günümüzde rekabetçiliğin en önemli belirleyicilerinden biri haline geldiğine işaret eden Ergün, KOBİ'lerin esnek yapıları gereği sürekli değişen dış çevreye adaptasyon konusunda büyük avantajlar taşıdığını söyledi.
     Ancak yapılan araştırmaların, dünyanın pek çok ülkesinde KOBİ'lerin internet ekonomisinin sunduğu fırsatlardan yeterince faydalanamadıklarını ortaya çıkardığına değinen Ergün, birçok KOBİ'nin, e-ticareti maliyetli ve karmaşık bir araç olarak gördüklerini, bunun böyle olmadığını, onlara anlatmak gerektiğini ifade etti.
    
     -"E-ticaret uygulamalarına geçen KOBİ'ler potansiyele kavuşacaklar"
    
    
     Ergün, e-ticarete girmek isteyen firmaların hangi adımları atmaları gerektiğini, nereden yardım alabileceklerini bilmediklerinin altını çizerek şunları kaydetti:
     "2010 yılından bugüne kadar 22 ülkede uygulanan küresel projeyle, 130 bin KOBİ, elektronik ortama taşınarak internet ekonomisine kazandırılmıştır. KOBİ'lerin online faaliyete geçmeleri sonucunda ortaya birçok yeni ekonomik fırsatlar çıkmıştır. Projenin Türkiye ayağı ise Google, Garanti Bankası ve Yurtiçi Kargo işbirliğinde hayata geçecektir. Proje ile kendi web sitelerini/e-ticaret altyapılarını kurmak konusunda araç, zaman ve bilgi sıkıntısı yaşayan KOBİ'lere web sayfası ve e-ticaret yapmalarını sağlayacak altyapı hizmetleri ücretsiz olarak kurulacaktır. Böylece internet ekonomisinin bir üyesi olacak KOBİ'ler, ürün ve hizmetlerini online piyasalarda satabileceklerdir."
     Bakan Ergün, KOBİ'lerin, ayrıca yerel ve küresel piyasalardaki aktörlerle de daha hızlı ve kesintisiz iletişime geçebileceklerini, e-ticaret uygulamalarına geçen işletmelerin çok daha büyük bir potansiyele kavuşacaklarını söyledi.
     Türkiye'nin bulunduğu coğrafya, bölgesinde kazandığı itibar ve aktif dış politikası ile önemli bir ticaret merkezi haline dönüştüğünü ifade eden Ergün, Türkiye'nin küresel firmalar için bir bölgesel operasyon merkezi olduğu kadar, yeni firmaların oluşması için de önemli fırsatlar sunduğunu kaydetti.
     Bakan Ergün, dün TÜBİTAK tarafından uygulanacak yeni bir destek programını açıkladıklarını anımsatarak, "Bu program ile fikirden ürüne ve hatta pazarlamaya kadar olan bütün süreçleri destekleyecek kapsamlı bir mekanizma kurduk. Türkiye'nin önümüzdeki dönemde, Avrupa ve Avrasya'nın en önemli teknoloji üslerinden biri olacağını düşünüyorum. Bunlar, önümüzdeki döneme ait not edilmesi gereken önemli noktalar, işaret taşları..." dedi.
     Bugün artık sanal dünyanın, en az reel dünya kadar önemli hale geldiğine işaret eden Ergün, internete kapalı olanın dünyaya da kapalı olduğunu, bir firmanın dünyaya kapalı olmak gibi bir tercih hakkının olmadığını söyledi.
     Ergün, "Ben firmalarımızı internete, yani yeni ticaret dünyasına açacak böyle bir projenin son derece faydalı olacağını düşünüyorum. 'İş yeri benim değil mi kafama göre idare ederim.' Kafana göre idare etmeyeceksin, rasyonel idare edeceksin. 'KOBİ benim değil mi, internette olurum olmam' diyemezsin. 'Firmam benim değil mi nasıl istersem öyle yaparım.' Öyle olmuyor. Sorumluluk sahibi bir KOBİ yöneticisi böyle düşünemez. 'Ben bu dünyada yer almam' diyemez. Derse büyük hata yapmış olur" diye konuştu.
    
     -E-ticaret'in vergilendirilmesi...-
    
     Bakan Ergün, bir gazetecinin "İşini internete taşımayı düşünen KOBİ'lere ya da internet şirketine vergi indirimi sağlamayı düşünüyor musunuz-" şeklindeki sorusunu ise şöyle yanıtladı:
     "E-ticaretteki vergilendirme konusu ile ilgili çalışmalar biraz daha farklı çalışmalar. Aslında Maliye'nin de konuya daha başka açıdan bakmaması lazım. Bunun vergilendirmesinin nasıl olacağını dair de özel bir çalışma yapılması gerekiyor. Bu çalışmaları gelişen piyasa şartlarına göre hızlandırmak ve teşvik de etmek lazım. E-ticaret yoluyla ticaretin yaygınlaştırılmasını teşvik etmek lazım. Ama bu alanın, vergi kaybına yol açan, vergi kaçırmaya neden olan bir alan olarak da görülmemesi lazım. İthalat boyutunu da dikkate alarak bir çalışma yapmak lazım. Bu konuda da bir çalışma yapılıyor."
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir