Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Sanayi üretimindeki bu artışlar, OVP'de yer alan…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:
  -"Sanayi üretimindeki bu artışlar, OVP'de yer alan…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Sanayi üretimindeki bu artışlar, OVP'de yer alan rakamların çok rahatlıkla yakalanacağını göstermektedir" -"Sanayi üretim endeksi 2005 yılından bugüne kadar olan dönemde en yüksek Eylül ayı seviyesine ulaşmıştır"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretimindeki bu artışların, Orta Vadeli Program'da (OVP) yer alan rakamların çok rahatlıkla yakalanacağını gösterdiğini bildirdi.
     Bakan Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, Eylül ayı Sanayi Üretim Endeksi'ni değerlendirdi. 2012 yılı Eylül ayında sanayi üretim endeksinin beklentileri aşarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 arttığını ifade eden Ergün, sanayi üretim endeksinin, yeni serinin uygulandığı 2005 yılından bugüne kadar en yüksek Eylül ayı seviyesine ulaştığını belirtti.
     Türkiye'nin gelişmiş ülkelerde yaşanan çalkantılara rağmen güçlü bir şekilde sanayideki büyümesine devam ettiğini vurgulayan Bakan Ergün, şunları kaydetti:
     "Türkiye'deki büyüme rakamlarına bakıldığında, büyümenin yönünü ve büyüklüğünü ana hatları itibariyle sanayi sektörümüz belirlemektedir. Sanayi üretimindeki bu artışlar, Orta Vadeli Program'da yer alan rakamların çok rahatlıkla yakalanacağını göstermektedir. Ayrıca ülke sanayinin dünyanın geçirdiği bu çalkantılı dönemde dahi güçlü bir şekilde büyümesi, işler durulduğunda Türkiye'nin ne kadar hızlı büyüyebileceği, bir başka deyişle Türkiye'nin sahip olduğu potansiyeli göstermesi açısından dikkat çekicidir.
     Türkiye'nin sağlam makroekonomik yapısı, istikrarlı ve kararlı duruşu ile sahip olduğu potansiyel; uluslararası yatırımcılar tarafından zaten bilinmekteydi. Geçtiğimiz günlerde kredi kuruluşları da bu gerçekleri artık görmezden gelemeyeceklerini anladılar. Böylece Fitch, kredi notumuzu yabancı para cinsinden artırdı. Bu not artışına göre, Türkiye artık yatırım yapılabilir ülkeler arasına girmiş oldu. Bu açıdan değerlendirildiğinde bu not artışı, artık bir psikolojik sınırın aşıldığını ve Türkiye'nin bir üst lige yükseldiğini göstermektedir. Önümüzdeki dönemde diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının da Fitch'i takip etmesini bekliyoruz. Türkiye bu not artışlarıyla birlikte daha ucuz ve uzun vadeli finansmana kavuşacaktır. Bundan sanayimiz de olumlu şekilde etkilenecektir."
     Bakan Ergün, sıranın Türkiye'yi ekonomik alanda daha üst seviyelere çıkarmak için gereken dönüşümü yapmaya geldiğine vurgu yaparak, bu dönüşümden uzun vadede hem sanayicinin hem ülkenin kazanç sağlayacağını ifade etti. Bunu sağlamanın olmazsa olmazının daha fazla Ar-Ge yatırımı, daha fazla inovasyona, markalaşmaya yönelmek olduğuna işaret eden Bakan Ergün, Bakanlık olarak Ar-Ge, markalaşma, tasarım, inovasyon, girişimcilik, üniversite-sanayi işbirliği alanlarında verdikleri desteklerle sanayinin bu dönüşümü sağlayacağına ve Türkiye'yi dünya ülkeleri arasında hak ettiği yere getireceğine inandıklarını bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 113 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir