Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"(Fitch'in Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: 
  -"(Fitch'in Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"(Fitch'in Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesi) Bu kararla birlikte psikolojik anlamda bir eşik aşılmıştır" -"Not artışıyla birlikte, söz konusu fonların (yasal mevzuatlar nedeniyle sadece yatırım yapılabilir seviyedeki ülkelere yönelebilen fonlar) da ülkemize gelmesinin önündeki engel kalkmış olacak" -"Faizlerin düşmesi ve doğrudan yabancı yatırımların artması sağlanacak"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in, Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan yatırım yapılabilir seviye olan BBB-'ye yükseltmesiyle ilgili, bu kararla birlikte psikolojik anlamda bir eşiğin aşıldığını bildirdi. Ergün, not artışıyla birlikte, yasal mevzuatlar nedeniyle sadece yatırım yapılabilir seviyedeki ülkelere yönelebilen fonların Türkiye'ye gelmesinin önündeki engelin kalktığını kaydetti.
     Bakan Ergün, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, kredi derecelendirme kuruluşlarının not artışı konusunda geç kaldığını ancak Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkmış olmasının çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi.
     Bu kararla birlikte, psikolojik anlamda da bir eşik aşıldığını vurgulayan Ergün, böylece hem mevcut sanayicilerin finansman şartlarının iyileşeceğini hem de ülkede çok daha farklı yatırımlar yapılmasının mümkün olacağını ifade etti.
    
     -"Türkiye'nin notu hala yeterli seviyede değil"-
    
     Buna karşın, söz konusu not artışına rağmen birçok Avrupa ülkesine bakıldığında, Türkiye'nin notunun hala yeterli seviyede olmadığına dikkati çeken Ergün, şunları kaydetti:
     "Biz ekonomide her zaman güven ve istikrar kavramlarının üzerinde durduk. Güven ve istikrarı sağlamak için mali disiplini sağlamak adına çok önemli adımlar attık. Kamu borç yükünü ciddi oranlarda azalttık. Bankacılık sistemi ve denetimi konusunda kritik reformları hayata geçirdik. Geçen seneden itibaren ekonomideki aşırı ısınma ihtimaline karşılık ekonominin hızını makul bir seviyeye çektik. Türkiye ekonomisinin en önemli risk unsuru olarak görülen cari açığı azaltacak önlemleri başarıyla devreye aldık. Bugün Avrupa ülkeleri bırakın adım atmayı, karar almakta dahi zorlanırken, Türkiye olarak önümüzdeki üç yılı şekillendiren Orta Vadeli Program'ı yayınladık. Bütün bu gelişmeleri dikkate aldığımızda, not artırımı zaten kaçınılmaz bir hal almıştı. Fitch'in kararını da bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Zaten kararın detaylarına baktığımızda, bugün bu gerçeklerin Fitch tarafından da teyit edildiğini görüyoruz."
    
     -"Türkiye'yi çok daha güçlü bir ekonomi haline dönüştüreceğiz"-
    
     Türkiye'nin zaten uluslararası yatırımcılar tarafından bir cazibe merkezi olarak görüldüğünü ve dünyadaki kaos ortamının düzelmesi durumunda, bölgede en yüksek potansiyele sahip olan ülkenin Türkiye olduğunun herkesçe kabul edildiğini dile getiren Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Birçok fon, yasal mevzuatlar nedeniyle sadece yatırım yapılabilir seviyedeki ülkelere yönelebiliyor. Bu kararla birlikte, söz konusu fonların da ülkemize gelmesinin önündeki engel kalkmış olacak. Faizlerin düşmesi ve doğrudan yabancı yatırımların artması sağlanacak. Biz kredi notumuz artsın veya artmasın, yolumuza aynı şekilde devam edeceğiz. Ekonominin doğrularını uygulayacak ve Orta Vadeli Programımıza uygun hareket edecek, mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Popülist yaklaşımlara hiçbir zaman tevessül etmeden Türkiye'yi bugün olduğundan çok daha güçlü bir ekonomi haline dönüştüreceğiz."
    
    
    

Bu haberi 109 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir