Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında Türkiye ile…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: 
  -"Bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında Türkiye ile…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında Türkiye ile Almanya arasında çok önemli fırsatlar olduğunu düşünüyorum" -"Bu fırsatları iyi değerlendirmeliyiz"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bakanlığını ilgilendiren alanlarda Türkiye ile Almanya arasında çok önemli fırsatlar olduğunu belirterek, bu fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.
     Bakan Ergün, makamında Almanya Bavyera Eyaleti Bilim, Araştırma Bakanı Wolfgang Heubisch'le görüştü ve iki bakan, Türkiye ile Almanya Arasında Bilimsel Araştırma ve Akademik İlişkilerin Güçlendirilmesine İlişkin Protokolü imzaladı.
     Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin 100 yıllara dayandığını ve bu ilişkileri daha ileriye taşımanın, bugünkü yöneticilerin görevi olduğunu dile getiren Ergün, yöneticilerin yanı sıra bireyler, sivil toplum kuruluşları ve işadamlarına da önemli görevler düştüğünü söyledi.
     Türkiye'de yüzlerce Alman şirketinin faaliyet gösterdiğini ve önemli araştırmalara imza attıklarını anlatan Ergün, söz konusu şirketlerin, Türkiye'deki teşviklerden de yararlandığını ifade etti.
     Bu şirketlerin ve Almanya'da yaşayan milyonlarca Türk vatandaşının, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmede önemli bir rol üstlendiğini vurgulayan Ergün, "Bizler bu ilişkileri bilimsel araştırmalar, teknoloji ve sanayi alanlarında nasıl daha ileri taşıyabiliriz- Bunları araştırmalıyız. Bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında Türkiye ile Almanya arasında çok önemli fırsatlar olduğunu düşünüyorum. Bu fırsatları iyi değerlendirmeliyiz" diye konuştu.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bugün bir çalışma ziyareti için Almanya'ya gideceğini anımsatan Ergün, iki ülke arasındaki ilişkilerin üst düzeyde de devam ettiğini söyledi.
     Ergün, imzalayacakları protokolün, Türkiye ile Almanya arasında bilim, sanayi ve teknoloji alanlarındaki ilişkileri geliştirmek için önemli bir zemin oluşturacağını sözlerine ekledi.
    
     -"Gençlerimizi daha çok teşvik etmeliyiz"-
    
     Almanya Bavyera Eyaleti Bilim, Araştırma Bakanı Wolfgang Heubisch de Türkiye'ye ilk kez 1984 yılında geldiğini belirterek, ülkenin o günden bu yana katettiği gelişmeyi "muhteşem" olarak değerlendirdi.
     Türkler ve Almanlar arasında bir sorun bulunmadığını dile getiren Heubisch, şunları kaydetti:
     "Sorun bulunmadığı gibi iki halk birbirine karşı sempati de duymaktadır. Bu da bize işbirliği için önemli bir fırsat sunmaktadır. Özellikle ekonomi alanında bu ilişkileri daha da güçlendirmeli, gençlerimizi daha çok teşvik etmeliyiz. Bu konuda da görev bize düşüyor. Şu anda eyaletimizdeki üniversitelerde 2 bin 200 Türk öğrenimini devam ettiriyor. Almanya'daki Türk nüfusunu da dikkate aldığımızda bu sayının az olduğunu düşünüyorum. Çok sayıda, çok ünlü Alman şirketi de Bavyera eyaletinde faaliyetlerini sürdürüyor. Eyaletimizde çok sayıda Türk var ve hiç bir sorunla karşılaşmıyor, sorunsuz bir şekilde birlikte yaşıyoruz. Sizi de eyaletimize davet etmek, eyaletimizi tanıtmak isteriz."
    
     -Protokol-
    
     Konuşmaların ardından iki bakan, Türkiye ile Almanya Arasında Bilimsel Araştırma ve Akademik İlişkilerin Güçlendirilmesine İlişkin Protokolü imzaladı.
     Protokol; bilim, araştırma ve akademik ilişkiler alanlarında, her iki taraftan da isteğe göre uzman eğitilmesi, araştırmacı ve akademisyen değişimi ile inceleme ziyareti yapılması yollarıyla bilgi ve tecrübe paylaşımını, bilim, araştırma ve akademik ilişkiler için konferanslar, seminerler, sergiler ve tanıtıcı misyonlar düzenlenmesini içeriyor.
     İmzalanan protokolle, ayrıca Ar-Ge ve inovasyonu artırmak için üniversite sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi hususunda bilgi ve tecrübe paylaşımı da yapılacak ve her iki tarafça mutabık kalınan diğer bilimsel ve akademik işbirliği yöntemleri de değerlendirilecek.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir