Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"AB'deki dostlarımıza şunu hatırlatmak isterim;…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:
  -"AB'deki dostlarımıza şunu hatırlatmak isterim;…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"AB'deki dostlarımıza şunu hatırlatmak isterim; Türkiye'den AB'ye gidip, Türkiye'yi siyasi konularda, demokrasi, insan hakları, hukuk konularında şikayet edenlere de o kadar kulak vermeyin" -"Ekonomideki objektif rakamlar gibi siyasi konularda da olayı çok yakından görmek, demokrasi, insan hakları, özgürlükler alanlarındaki gelişmeleri de dikkatle takip etmek, sanırım bu raporu hazırlayanların görevi olsa gerek. Bu görevlerini daha düzgün bir şekilde yapmalarını bekliyoruz" -"Biz Avrupalı dostlarımızın bilgi ve tecrübelerinden bugüne kadar istifade ettik, bugün de ediyoruz ama artık Avrupalı dostlarımızın da Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanma vakti gelmiştir" -"KOBİ'leri, Türkiye ekonomisinin çözülmesi gereken bir sorunu olarak değil, ekonominin motoru olarak görüyoruz"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Avrupa Birliği'ne (AB) seslenerek, "Türkiye'den AB'ye gidip, Türkiye'yi siyasi konularda, demokrasi, insan hakları, hukuk konularında şikayet edenlere de o kadar kulak vermeyin" dedi.
     Avrupa KOBİ Haftası kapsamında Rixos Otel'de düzenlenen "Önce Küçük Olanı Düşün" etkinliğine katılan Ergün, burada yaptığı konuşmada, bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Avrupa KOBİ Haftası'nın her yıl daha fazla önem kazandığını söyledi.
     Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99'undan, istihdamın ise yüzde 80'inden fazlasını oluşturan KOBİ'lerin, ekonomiye çok önemli katkılar sağladığını belirten Ergün, KOBİ olgusunun Türkiye'de giderek önem kazandığını ifade etti.
     Günümüzde KOBİ'lerin, çalışma yöntemlerindeki esneklik, dinamik üretimleri, organik üretim yapıları ve yeniliğe açık görünümleriyle daha dikkat çekici hale geldiğinin altını çizen Ergün, "KOBİ'leri, Türkiye ekonomisinin çözülmesi gereken bir sorunu olarak değil, ekonominin motoru olarak görüyoruz" dedi.
     Bakan Ergün, 2008'de başlayan küresel ekonomik krizin etkilerinin halen hissedildiğine işaret etti.
     Bu süreçte birçok iktidarın, görevini bırakıp gitmek zorunda kaldığına değinen Ergün, şunları kaydetti:
     "Geçen hafta açıkladığımız Orta Vadeli Program'da (OVP) Türkiye'nin 2012 yılında yüzde 3,2 oranında büyüme hedefini revize etmiş olduk. Geçen senelere göre bu rakam düşük kalsa da yine de Avrupa'nın en yüksek büyüme oranı olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye, OVP ile 3 yıllık bir perspektif ortaya koymaktadır ama birçok ülkede önümüzdeki 3 ayda bile ne olacağına dair öngörüyü, hiç kimse yapamıyor. Türkiye'nin ekonomik krizden, Avrupa ülkelerine göre daha az etkilenmesinde elbette uyguladığımız mali disiplinin ve bankacılık sisteminde almış olduğumuz önlemlerin payı oldukça büyüktür ancak bu başarıda özel sektörün ve KOBİ'lerin rolü, en az bunlar kadar önemlidir. Avrupa'ya ihracatımız artmaya devam ediyorsa bu, ihracatın yüzde 60'ının KOBİ'ler tarafından yapılıyor olması ve dünyanın başka yerlerine kolayca döndürülüyor olmasındandır. Biz Avrupalı dostlarımızın bilgi ve tecrübelerinden bugüne kadar istifade ettik, bugün de ediyoruz ama artık Avrupalı dostlarımızın da Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanma vakti gelmiştir."
    
     -Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülü Yarışması-
    
     KOBİ'lerin elde ettiği başarıda, özellikle KOSGEB aracılığıyla uygulanan politikaların öneminin büyük olduğuna işaret eden Ergün, son derece başarılı bir destek sisteminin oluşturulduğunu söyledi.
     Ergün, Türkiye'nin, 2009 yılından bu yana Avrupa KOBİ Haftası etkinliklerinin içinde yer aldığını belirterek, 2010 yılında Avrupa KOBİ Haftası'nda etkinlik sayısı açısından Türkiye'nin 37 ülke arasında üçüncü, 2011 yılında ise birinci olduğunu ifade etti. Söz konusu etkinliklerin içeriğinin de dolu olduğunu dile getiren Ergün, "2011 yılı Avrupa Girişimcilik Ödülü Yarışması'nda Düzce Üniversitesi'nin, 'Birlikte Daha Fazlası'nı Yapabiliriz Projesi', 399 proje ile yarışmış ve girişimcilik ruhunun geliştirilmesi kategorisinde birincilik ödülü almıştır. 2012 yılı için de iddiamızı sürdürüyoruz. Denizli Belediyesi'nin 'Engelliler Çalışıyor Projesi', 402 başvuru arasından finale kalmıştır, inşallah finalde de başarı elde edecektir" diye konuştu.
    
     -"Ekonomi konularındaki şikayetler dikkate alınmıyor"-
    
     Bakan Ergün, AB tarafından yayımlanan "2012 Türkiye İlerleme Raporu"nda siyasi konularda birçok değerlendirmenin olduğunu ancak ekonomi konularının çok net olduğunu bildirdi.
     Raporda, Türkiye ekonomisindeki ilerlemelerin çok net olarak ifade edildiğine dikkati çeken Ergün, şöyle konuştu:
     "Türkiye'den bazı siyasiler zaman zaman Avrupa'ya gidip, her zaman Türkiye'yi şikayet etme alışkanlıkları olan siyasilerden bahsediyorum. Ekonomi konularında da Türkiye'yi AB'ye şikayet ediyorlar ama rakamlar çok net olduğu için bu şikayetlerin hiçbiri dikkate alınmıyor. İlerleme raporlarında da net olarak Türkiye'deki ekonomik gelişmeler yer alıyor ama siyasi şikayetler hemen dikkate alınıyor. AB'deki dostlarımıza şunu hatırlatmak isterim; Türkiye'den AB'ye gidip, Türkiye'yi siyasi konularda, demokrasi, insan hakları, hukuk konularında şikayet edenlere de o kadar kulak vermeyin. Onların büyük bir bölümü, Türkiye'de demokratik ilerlemelerden rahatsız olanlardır. Türkiye'de antidemokratik gelişmelerin, zaman zaman içerisinde, yanında olmuş, destekçisi olmuş kişilerdir. Bunların şikayetlerinin dikkate alınıp da adeta onların tezlerini, ilerleme raporunun bir parçası haline getirmek, Türkiye gerçekleriyle bağdaşmayan bir hadisedir. Ekonomideki objektif rakamlar gibi siyasi konularda da olayı çok yakından görmek, demokrasi, insan hakları, özgürlükler alanlarındaki gelişmeleri de dikkatle takip etmek, sanırım bu raporu hazırlayanların görevi olsa gerek. Bu görevlerini daha düzgün bir şekilde yapmalarını bekliyoruz."
    
     -"Öğrencilerin iş kurma konusundaki cesaretleri artacak"-
    
     Girişimciliği çok önemsediklerini ve bu konuyu bu yıl 23 üniversitedeki müfredata dahil ettiklerini anlatan Ergün, bu derslerin müfredata dahil edilmesi ve pratik uygulamaların artmasıyla öğrencilerin iş kurma konusundaki cesaretlerinin artacağını düşündüklerini söyledi.
     Bu kapsamda, üniversitelerin de girişimcilik ve yenilikçilik konularında yarışmalarını sağlamak için bir endeks hazırladıklarını ve bunu ilan ettiklerini anımsatan Ergün, bu endeksin önümüzdeki yıllarda sonuçlarını daha iyi göstereceğini ifade etti.
     Bakan Ergün, endekste yer alan üniversitelerin puanlarına değinerek, şu an puan farklarının biraz fazla olduğunu ancak ilerleyen zamanlarda bu puan farkının kapanacağını kaydetti.
     Etkinliğin konusu da olan "Önce Küçük Olanı Düşün" temasını vurgulayan Ergün, büyük şirketlerin ve kamunun, küçük işletmeleri kendilerinin finansman kaynağı olarak görmemesi gerektiğini, ödeme yaparlarken önce küçük işletmeleri düşünmeleri gerektiğini söyledi.
    
     -"OSB'lerde yer kalmadı"-
    
     Toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ergün, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki yatırımların artmasına ilişkin bir soru üzerine, Yeni Teşvik Sistemi'yle birlikte özellikle Organize Sanayi Bölgeleri'ne (OSB) talebin çok arttığını, hatta buralarda yer kalmadığını bildirdi.
     Buralarda yer genişletme çalışmalarının başladığını anlatan Ergün, sistemde birkaç gün önce çalışanların sigorta primlerine yönelik yapılan düzenlemeyle birlikte bölgedeki yatırımların daha da teşvik edilmiş olacağını söyledi.
     Bir gazetecinin, "Suriye uçağında bulunan malzemelerle ilgili TÜBİTAK'ta bir araştırma var mı-" şeklindeki soru üzerine Ergün, TÜBİTAK'ta böyle bir incelemenin olmadığını ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir