Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, Kocaeli'de -Bakan Ergün: "(Kandıra Gıda İhtisas OSB…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, Kocaeli'de
  -Bakan Ergün:
  "(Kandıra Gıda İhtisas OSB…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, Kocaeli'de -Bakan Ergün: "(Kandıra Gıda İhtisas OSB Projesi) Ne yazık ki bazı kişiler, 'Aman bu hizmetler olmasın' diye oradaki köylü kardeşlerimizi başka bir istikamete doğru yönlendirdiler. Mahkemeler, davalar derken biraz aksadı ama nihayetinde bitecek"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Projesinin aksamasına ilişkin, "Ne yazık ki bazı kişiler, 'Aman bu hizmetler olmasın' diye oradaki köylü kardeşlerimizi başka bir istikamete doğru yönlendirdiler. Mahkemeler, davalar derken biraz aksadı ama nihayetinde bitecek" dedi.
     Kandıra Namazgah Barajı'nın temel atma törenine katılan Ergün, burada yaptığı konuşmada, bu barajdan, Kandıra'nın merkez ve köylerinin yanı sıra İzmit ve Derince'nin bazı köylerinin de faydalanacağını söyledi.
     Böyle güzel bir nimetin temellerini attığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Ergün, bu projelerin, 2023 vizyonu çerçevesinde Kocaeli'de yapmayı planladıkları projeler olduğunu kaydetti.
     Ergün, söz verilen projelerin bir bir yerine getirildiğini dile getirerek, Namazgah Barajı'nın da en güzel şekilde bütün bu projeler arasında yerini alacağını ifade etti.
     Söz konusu projelerin, Kocaeli'yi önemli bir noktaya taşıyacağını dile getiren Bakan Ergün, "Kandıra'da, hastane inşaatımız başladı inşallah hızlı bir şekilde bitecek. Kandıra Karasu yolunun ihalesi yapıldı. Karadeniz sahil yolunun önemli bir parçası olarak, 3. Boğaz Köprüsü'yle de bağlantılı bir yol olacak. Buradan Samsun, Trabzon, Artvin ve Gürcistan'a kadar gidecek yolun Kandıra'daki bölümünün ihalesi yapıldı. İnşallah, bu yolun tamamlanmasıyla birlikte, ulaşım, sağlık ve eğitim gibi konularında Kandıra çok öne çıkan bir ilçe haline gelecektir" dedi.
    
     -Kandıra Gıda İhtisas OSB Projesi
    
     Bakan Ergün, Kandıra Gıda İhtisas OSB Projesi'nin biraz aksadığını hatırlatarak, "Ne yazık ki bazı kişiler, 'Aman bu hizmetler olmasın' diye oradaki köylü kardeşlerimizi de başka bir istikamete doğru yönlendirdiler. Mahkemeler, davalar derken biraz aksadı ama nihayetinde bitecek. Orada 10 bin kişi istihdam edilecek" şeklinde konuştu.
     Kandıra, Adapazarı ve diğer geniş bir alandaki köylerin burada kurulacak fabrikalarda ürün yetiştireceklerini dile getiren Ergün, hem hayvancılık hem de tarımla ilgili buradan çıkacak ürünlerin, Türkiye ve dünyanın her yerine gönderileceğini kaydetti. Ergün, bu gibi projelere bakarken biraz bu gözle bakılması gerektiğini vurgulayarak, bu projelerin herkesin faydasına olacağını ifade etti.
     Bakan Ergün, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Küçük düşünmeyin, bu projelerde ne köylümüzün hakkı hukuku zedelenecektir ne de ülkemizin gelişmesinin önü tıkanır. Bunlara dikkat edilmelidir. Bu konuyla ilgili iş yapan bilirkişiler, bu konuya mahkemelerde bakan hakimler, Kandıra'nın gelişmesi açısından bu davalara baksınlar. İşin biran evvel hızlanmasına katkı sağlayacak ama hakkı hukuku gözetecek karar vermeye çalışalım. İşlerin aksamasının kimseye faydası yok. "
     Kocaeli Valisi Ercan Topaca da İSU'nun bu yatırımının, sadece Kandıra için değil, diğer ilçe ve köyleri de olumlu etkileyeceğini belirterek, barajın, bölgenin refahı ve tarımına önemli katkılar yapacağını dile getirdi.
     Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise yaz mevsiminde Kandıra'da su sıkıntısının yaşandığına dikkati çekerek, bu sorunu gidermek için yapılacak bu barajın, gelecek yıl bitirilmesinin planlandığını söyledi.
     Kandıranın gelecek 100 yılda bu problemi yaşamayacağını ifade eden Karaosmanoğlu, bölgede yapacakları HES sayesinde de elektrik masraflarını çıkaracaklarını anlattı. Karaosmanoğlu, bölgedeki bağ ve bahçelerin bu baraj sayesinde mode sulama yöntemiyle sulanacağını vurgulayarak, "Burası, bereket fışkıran bir alan olacak" dedi.
     Konuşmaların ardından Bakan Ergün, Vali Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ile birlikte, sahnede kurulan butona basarak barajın temelini attılar.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir