Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (2) -"Hediyeleşmenin biraz fazla istismar edildiğini…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (2) 
  -"Hediyeleşmenin biraz fazla istismar edildiğini…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (2) -"Hediyeleşmenin biraz fazla istismar edildiğini düşünüyorum" -"(BDP) Teröre doğru evrilmeye devam edeceklerse, bu istikamette bir karar verirlerse o zaman Parlamento'da bulunmalarının bir anlamı olmayacaktır, Parlamento da gereğini yapacaktır"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun birbirlerine hediye vermesine ilişkin, "bir hediyeleşme söz konusu olmayabilirdi ama olması istismar edilmesini de gerektirmez. Biraz fazla istismar edildiğini de düşünüyorum şahsen" dedi.
     Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin görüşleri de sorulan Ergün, Türkiye'nin içinde bulunduğu ortamda BDP'nin tavrından, uygulamış olduğu siyasetten genel olarak bir rahatsızlığın olduğunu söyledi.
     NTV'de katıldığı programda soruları yanıtlayan Ergün, Bir siyasi partinin TBMM'de en hararetli tartışmaları bile gündeme getirebileceğini dile getirerek şöyle konuştu:
     "Yeter ki demokrasi içerisinde konuşulsun, yeter ki silah olmasın, yeter ki kan olmasın, kim ne söyleyecekse söylesin o söylenene tahammül ederiz. Bir fikrimiz varsa, karşılığını sözle veririz ama BDP burada istisnai bir tavır sergilemeye başladı. Demokrasiyle, tartışma yoluyla meseleleri çözmek yerine, silahın bir unsur olarak var olduğunu kabul etmeye başladı. Eğer silahın meselelerin çözümünde bir unsur olarak var olduğunu kabul etmeye ve ondan yana tavır koymaya başlarsanız parti olmaktan çıkarsınız, siyasetçi olmaktan çıkarsınız, toplum bunu kabul edemez. Davranışları bu açıdan baktığımızda son zamanlarda siyasetten teröre doğru evrilen davranışlardır. Bu davranışlarını behemehal gözden geçirmeleri lazımdır. Siyaset yapılacaksa parlamento içerişinde yapılması lazım."
     Meclis açıldığında, bu konunun öncelikli gündem olup olmayacağı şeklindeki bir soruyu da Ergün, "Bu onların vereceği karara bağlı. Onlar siyaset yapmaya mı, siyaset yoluyla Türkiye'nin meselelerini çözüme kavuşturmak için bir mücadeleye mi yönelecekler yoksa teröre evrilmeye devam mı edecekler- Bu onların tavır ve davranışına bağlı bir meseledir. Teröre doğru evrilmeye devam edeceklerse, bu istikamette bir karar verirlerse o zaman Parlamento'da bulunmalarının bir anlamı olmayacaktır, Parlamento da gereğini yapacaktır" şeklinde yanıtladı.
    
     -"Dershanelerin dönüşümü önümüzdeki yıl başlamış olacak"-
    
     Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda (BTYK) ele alınan dershanelerin kaldırılması konusuna ilişkin bir soru üzerine de Ergün, Kurul'da alınan kararların, Türkiye'nin insan kapasitesini güçlendirmeye dönük olduğunu söyledi.
     Bakan Ergün, yıllardır yürüyen yapı içerisinde, dershanelerin adeta okulların yerini almaya başladığına işaret ederek, şöyle konuştu:
     "Bu, sürdürülebilir bir şey değil, dershaneler açısından da sürdürülebilir değil. Bu sürdürülemez durumu bir şekilde değiştirmek lazımdı. Bizim BTYK'da aldığımız bu kararlarla hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de YÖK, bu konudaki çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmaların doğal bir sonucu olarak dershaneler de bir dönüşüme girmiş olacaklar. O dönüşüm de önümüzdeki yıl, 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren başlamış olacak. Dershaneler kaygı duyabilirler 'biz ne olacağız, bu kadar yatırım yaptık, bu kadar öğretmenimiz var' diye ama zaten öğretmen ihtiyacımız var, zaten eğitimde yatırım ihtiyacımız var. Sizin o yatırımlarınızı, o birikimlerinizi, eğitim kadrolarınızı dershanecilik sistemi içinde değil de milli eğitimin genel sistemi içerisinde değerlendirirsek, belki ülkemiz çok daha büyük bir şey kazanmış olacak."
    
     -"Okul esas hale getirilecek"-
    
     Dershanelerin okullara dönüştürülmesindeki süreye ilişkin bir soru üzerine de Ergün, bu süreci Milli Eğitim Bakanlığı'nın yöneteceğini bildirdi.
     Eğitim sisteminin okuldan dershaneciliğe doğru evrilmesinin sürdürülebilir olmadığını dile getiren Ergün, bu durumu değiştireceklerini, okulu esas hale getireceklerini, bu arada dershaneleri de mağdur etmeyeceklerini, oralardaki yatırımları ve yetişmiş insan gücünü yine eğitim sistemi içinde tutacaklarını ifade etti.
     (Bitti)
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir