Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kavranoğlu: "Hazar Denizi'ne yapılacak bir boru…

  • Yazı boyutu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kavranoğlu:
  "Hazar Denizi'ne yapılacak bir boru…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kavranoğlu: "Hazar Denizi'ne yapılacak bir boru hattıyla Kazak petrolü ve Kazak doğalgazının Türk ekonomisi ve Batı ekonomilerine Türkiye üzerinden aktarılmasını dileriz"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, "Hazar Denizi'ne yapılacak bir boru hattıyla Kazak petrolü ve Kazak doğalgazının, Türk ekonomisi ve Batı ekonomilerine Türkiye üzerinden aktarılmasını dileriz" dedi.
     Kavranoğlu, Kazakistan'ın Kocaeli Fahri Konsolosu olan Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar'a Fahri Konsolosluk nişanı takdim töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geldiği kalkınmışlık seviyesinde Türk-Kazak iş birliğinin önemli bir payı olduğunu kaydetti.
     Kavranoğlu, iki ülke arasındaki işbirliğinin devam edeceğine inandıklarını belirterek, 1980'lerde Türkiye'nin yıllık ihracatının 1,5 milyar dolar olduğunu söyledi.
     Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, bu geri kalmış ülkeyi değiştirmeye başladığını dile getiren Kavranoğlu, son 30 yılda Türkiye'nin 150 milyar doları aşan bir ihracatı olan ve bu ihracatının yüzde 95'ten fazlasını sanayi ürünlerinden elde ettiği bir ülke haline geldiğini anlattı.
    
     -İki ülke arasında bilim alanında işbirliği-
    
     Prof. Dr. Kavranoğlu, iki ülkenin işbirliğinin bilim sahasında da genişletilmesini istediklerini vurgulayarak, Kazakistan'ın, Sovyetler Birliği'nden miras kalan, özellikle uzay araştırmaları konusunda önemli bir birikimi olduğunu ifade etti.
     İş birliğini enerji ve tüm sahalarda olduğu kadar bilim ve teknoloji sahasında da geliştirmek istediklerini vurgulayan Kavranoğlu, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) konusundaki tecrübesini Kazakistanlı yetkililerle paylaştıklarını söyledi.
     Kavranoğlu, Türkiye'deki başarılı bir sanayileşme modeli olan OSB'nin Kazakistan'da da üstün başarıyla kurulacağından emin olduğunu anlatarak, Türk ve Kazak kalkınmasına kurulacak OSB'lerin büyük fayda sağlayacağına inandığını dile getirdi.
     Yeni açılan Kocaeli Fahri Konsolosluğu'nun Türkiye ve Kocaeli için hayırlı olmasını dileyen Kavranoğlu, "Türk-Kazak iş birliğinin şimdi bulunduğu 4 milyar dolar seviyesinden, 40 milyar dolar seviyesine gelmesini arzu ediyoruz. Hazar denizine yapılacak bir boru hattıyla Kazak petrolü ve Kazak doğalgazının da Türk ekonomisi ve Batı ekonomilerine Türkiye üzerinden aktarılmasını dileriz" şeklinde konuştu.
    
     -Diğer konuşmalar-
    
     Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev de Fahri Konsolosluğun açılış töreninin, Kazakistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlık günü arefesine, Kazakistan-Türkiye diplomatik ilişkilerinin yıl dönümüne denk gelmesinin ayrı bir anlam yüklediğini ifade etti.
     Tüymebayev, son yıllarda Kazakistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin büyük ivme kazanarak dostluk ve kardeşlik bağlarını en üst seviyede devam ettirdiğini vurgulayarak, "Ülkelerimiz arasında sadece başkentler arası değil, iller arası da işbirliği önemli seviyededir. Bu işbirliğinin halklarımız arasında yayılmasında Fahri Konsoloslarımıza büyük sorumluluk düşüyor" diye konuştu.
     İş adamı Ali Kibar ise Kazakistan Cumhuriyeti'nin bölgedeki en önemli ticari ve ekonomik ortağının Türkiye olduğuna dikkati çekerek, 1993 yılından itibaren Türk şirketlerinin Kazakistan'a olan yatırımlarının 2 milyar dolar seviyesine ulaştığını kaydetti.
     Kazakistan'da 500'ün üzerinde Kazak-Türk ortak sermayeli işletme ve 160 civarında yüzde 100 Türk sermayeli şirketin bulunduğuna işaret eden Kibar, Türkiye'de yatırım yapan Kazak iş adamlarının sayısında da artış olduğunun gözlendiğini, yatırım bütçesinin 350 milyon dolar civarına ulaştığının tahmin edildiğini bildirdi.
     Kibar, "Devlet büyüklerimizin gayretleriyle oluşan güven ve saygı ortamının Kazakistan Cumhuriyeti Kocaeli Fahri Konsolosu olarak geliştirilmesi en büyük hedefim ve motivasyon kaynağım olacaktır" dedi.
     Konuşmaların ardından Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Ali Kibar'a Fahri Konsolosluk Nişanını takdim etti.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir