Marka ve Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • 22 Ekim 2018 06:47
  • Yazı boyutu

Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka Başvurusu internet üzerinden çevrimiçi ya da kağıt halde başvuru olarak TPE gelen evrak birimine elden teslim edilerek(ya da posta yolu ile) yapılabilir. Marka tescil başvurusu hazırlanmadan önce mutlaka, "Marka Başvuru Kılavuzunun" dikkatli bir şekilde okunması ve "Marka Başvuru Formu TPE-M-101"in eksiksiz doldurulması gerekir.

Kılavuzda belirtilen hususlara uygun olarak ve eksiksiz hazırlanan başvurular Enstitü tarafından başvuru tarihi, saati ve dakikkası itibariyle işleme alınır. Şekli eksiklik bulunan başvurulara ilişkin olarak şekli eksikliklerin giderilmesi için başvuru sahibine iki aylık süre verilir. Bu tür başvurularda koruma tarihi şekli eksikliklerin giderildiği tarih itibariyle başlar.

Marka başvurusu hakkında ayrıntılı bilgi almak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz...

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türk Patent Enstitüsü'ne Posta ile, gelen evraktan teslim yolu ile ya da internet üzerinden çevrimiçi başvuru yapabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapabilmek için elektronik imza sahibi olmanız gerekmektedir. Patent ya da Faydalı Model Başvurusu yapmadan önce TPE'nin web sitesinden ulaşabileceğiniz başvuru kılavuzunu dikkatlice okuyunuz.

Başvuru kılavuzunda, başvurunun nasıl hazırlanacağı, neler gerektiği, nereye ve nasıl başvuruda bulunulacağı, ücretler ve banka hesap numaraları gibi birçok bilgi bulunuyor. Ayrıca, başvuruda bulunmadan önce başvurunun aşamalarını anlatan sunulardan da faydalanabilirsiniz.

Patent başvurusuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz...

Özcan YAZICI tarafından 22 Ekim 2018 06:47 tarihinde Marka ve Patent bölümüne eklendi.
SENDE BİLGİNİ PAYLAŞ
e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir