Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Acarer: -"Fatih Projesi dünyada da takip edilen bir…

  • Yazı boyutu
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Acarer:
  -"Fatih Projesi dünyada da takip edilen bir…

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Acarer: -"Fatih Projesi dünyada da takip edilen bir proje. Bu proje Türkiye'ye önemli fırsatlar kazandırabilir" -Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanı Doğan Ufuk Güneş: -"YASAD olarak önümüze net bir hedef koyduk; sektörü ve pazarı büyütmek"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Fatih Projesi'nin dünyada da takip edilen bir proje olduğunu belirterek, "Bu proje Türkiye'ye önemli fırsatlar kazandırabilir" dedi.
     Acarer, BTK, Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ve Ulakbim-TÜBİTAK işbirliği ile düzenlenen ve Fatih Projesi'nin ele alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, iş birliklerini son derece önemsediklerini vurgulayarak, Türkiye'de bilgi teknolojileri ve iletişim sektörünün son 5-6 yılda ciddi ilerlemeler kaydettiğini anlattı.
     Sektörün geçen yılki hacminin yaklaşık 40 milyar dolar olduğu bilgisini veren Acarer, her yıl yüzde 10'luk bir büyüme öngördüklerini ve şu ana kadar da bu oranları 3 aşağı 5 yukarı tutturduklarını dile getirdi.
     Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için bilişim sektörünün alt katmanı olan IT kısmının son derece önemli olduğunu vurgulayan Acarer, sözlerine şöyle devam etti:
     "Çünkü iletişim kısmında büyük olan GSM operatörlerimiz ve onların ekosisteminde çalışan işletmeler, iyi bir randımana ve performansa sahipler. Ancak IT kısmındaki fırsatlar bizim gibi ülkeler için büyük önem arz ediyor. Ben IT'ye ayrı bir önem verilmesinin şart olduğunu düşünüyorum. Bilgi teknolojileri ve iletişim sektörü bazı değerlendirmelerde elektronik sektörünün altında yer alıyor. Bu sektör stratejik olarak değerlendirilip, sektöre pozitif ayrımcılık yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. YASAD'ın daha önce başta Almanya olmak üzere yurt dışındaki gayretlerini de yürekten destekliyorum."
    
     -"Fatih Projesi hem sektörün, hem de devletin pek çok kazancı olabileceği bir konu"
    
     YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş ise, Fatih Projesi'nin hem sektörün, hem de devletin pek çok kazancı olabileceği bir konu olduğunu belirtti.
     Bu projeden elde edilecek know how ile Türkiye'nin küresel faaliyetlere geçebilme şansına da sahip olabileceğini aktaran Güneş, "Bu amaçla bir work shop yaptık. Bu çalışma bugün meyvesini verecek" dedi.
     Bu çalışma için TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı'na teşekkür eden Güneş, "YASAD olarak önümüze net bir hedef koyduk; sektörü ve pazarı büyütmek. Bu amaçla yola çıktık ve çeşitli faaliyetlerde bulunuyoruz. Bunlardan biri de Fatih Projesi. Almanya'ya yaptığımız gezide gördük ki Türkiye yurt dışına ihracat yapacak know how'a sahip. Almanya yurt dışından kendisine 67 milyar dolar yazılım ithalatı yapıyor. Biz bunun çok az bir kısmında varız" diye konuştu."
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir