Benzin türlerine etonol harmanlaması -Rafinerici lisansı sahipleri tarafından kara tankeri dolumu…

  • Yazı boyutu
Benzin türlerine etonol harmanlaması
  -Rafinerici lisansı sahipleri tarafından kara tankeri dolumu…

Benzin türlerine etonol harmanlaması -Rafinerici lisansı sahipleri tarafından kara tankeri dolumu üniteleri vasıtasıyla teslim edilen benzin türleri 1 Ocak 2013'ten itibaren en az yüzde 2, 1 Ocak 2014'ten itibaren en az yüzde 3 yerli tarım ürünlerinden üretilmiş etanol içerecek

Rafinerici lisansı sahipleri tarafından kara tankeri dolumu üniteleri vasıtasıyla teslim edilen benzin türleri 1 Ocak 2013'ten itibaren en az yüzde 2, 1 Ocak 2014'ten itibaren en az yüzde 3 yerli tarım ürünlerinden üretilmiş etanol içerecek.
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), Benzin Türlerine Etanol Harmanlaması Hakkında Tebliğ'i Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Benzin türlerine yerli tarım ürünlerinden elde edilen etanolun harmanlamasına ilişkin usul ve esasların belirlendiği tebliğe göre, rafinerici lisansı sahipleri tarafından kara tankeri dolumu üniteleri vasıtasıyla teslim edilen benzin türlerinin, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren en az yüzde 2 (V/V), 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren en az yüzde 3 (V/V) oranında yerli tarım ürünlerinden üretilmiş etanol içermesi zorunlu olacak.
     Dağıtıcı lisansı sahipleri tarafından bayilerine bir takvim yılı içerisinde teslim edilen benzin türlerinin toplamının, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren en az yüzde 2 (V/V), 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren en az yüzde 3 (V/V), oranında yerli tarım ürünlerinden üretilmiş etanol içerecek.
     Etanol üreticileri, yerli tarım ürünlerinden imal ederek teslim ettikleri etanole ilişkin olarak yeminli mali müşavir tarafından her takvim yılına ilişkin düzenlenen raporlarını Şubat ayı sonuna kadar EPDK'ya sunacak. Rafinerici ve dağıtıcı lisansı sahipleri de harmanlanmış benzin miktarlarına ilişkin olarak yeminli mali müşavir tarafından her takvim yılına ilişkin düzenlenen raporlarını Şubat ayı sonuna kadar EPDK'ya sunacak.
     Tebliğ ile 7 Ağustos 2009 tarihli ve 27312 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Benzin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliği (Akaryakıt Seri No:14)"nin 2 nci maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırıldı.
    
    
    

Bu haberi 100 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir