Benin Cumhurbaşkanı Yayi 1. OSB'yi ziyaret etti: "Türk mucizesinin gerçekleşmesine katkıda…

  • Yazı boyutu
Benin Cumhurbaşkanı Yayi 1. OSB'yi ziyaret etti:
  "Türk mucizesinin gerçekleşmesine katkıda…

Benin Cumhurbaşkanı Yayi 1. OSB'yi ziyaret etti: "Türk mucizesinin gerçekleşmesine katkıda bulunduğunuz için sizleri tebrik ediyorum" -"Benin Afrika'nın giriş çıkış kapısı. Enerji ve diğer alanlardan yapılan ihracat, ithalat buradan gerçekleştiriliyor"

Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi, 1. Organize Sanayi Bölgesinde yapılan çalışmaları takdir ettiğini belirterek, "Türk mucizesinin gerçekleşmesine katkıda bulunduğunuz için sizleri tebrik ediyorum" dedi.
     Yayi, Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi'ni (OSB) ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyadaki ekonomik krizlerden etkilenmeyen nadir ülkelerden biri olduğunu söyledi.
     OSB'lerin Türkiye'nin gücüne katkıda bulunduğunu vurgulayan Yayi, "Türkiye dünyanın önde gelen ekonomilerinden biri, bu duruma katkıda bulunan OSB'leri takdir ediyorum" diye konuştu.
     Yayi, Türk mucizesinin gerçekleşmesinde OSB'lerin büyük katkısı olduğunu kaydederek, bu anlamda kendilerinin öğrenecekleri çok şey olduğunu ifade etti.
    
     -Benin istikrarlı ve transit bir ülke-
    
     Cumhurbaşkanı Yayi, Afrika'nın yer altı zenginlikleri, petrol ve doğalgaz ürünleriyle zengin bir kıta olduğunu vurgulayarak, "Benin Afrika'nın giriş çıkış kapısı. Enerji ve diğer alanlardan yapılan ihracat, ithalat buradan gerçekleştiriliyor" bilgisini verdi.
     Gerek Benin gerekse Afrika olarak Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirten Yayi, Türkiye'nin özellikle OSB konusunda ciddi tecrübelere sahip olduğuna dikkati çekti.
     Yayi, Benin'in dünyanın önde gelen pamuk üreticilerinden biri olduğunu anımsatarak, "Bu alanda işbirliği yapabiliriz size ihtiyacımız var. Aynı zamanda tarım, ziraat ve imar alanlarında da işbirliğine gitmek isteriz" ifadesini kullandı.
     Türk işadamlarını ve sanayicileri Benin'e yatırıma davet eden Yayi, Benin'in demografik yapısıyla istikrarlı ve transit bir ülke olduğunu aynı zamanda Benin'in, Nijerya haricinde bölgenin en zengin ülkesi olduğunu kaydetti.
     Yayi, Türk işadamlarından Gana'da gerçekleştirdikleri yatırımın benzerini Benin'de de yapmalarını isteyen Yayi, ASO ekibi ve Nurettin Özdebir'i ülkesine davet etti.
    
     -Başbakan'ın bize talimatı var-
    
     Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de Benin'in bölgenin müstesna ülkelerinden biri olduğunu dile getirdi. En kısa zamanda Benin'i ziyaret etmek istediğini ifade eden Özdebir, Benin'le yapılan ihracat ve ithalatın artırılması gerektiğini bildirdi.
     Başbakanın kendilerine Afrika konusunda talimatları olduğunu anımsatan Özdebir, "Başbakanımız bizlere 'Afrika'daki kardeşlerinize gideceksiniz, orada kendi ülkenizdeki gibi çalışıp, büyüyecek ve istihdam sağlayacaksınız. Türkiye'nin birer elçisi gibi ticari ve sanayi faaliyetlerinizi orada yapacaksınız' dedi" diye konuştu.
     Özdebir, Benin'e OSB, sanayileşme, ticaret, mesleki eğitim ve benzeri konularda ne gerekiyorsa yapacaklarını da vurgulayarak, bu konuda Benin Cumhurbaşkanı Yayi'nin isteklerinin kendileri için önemli olduğunu belirtti.
     ASO 1. OSB hakkında bilgi veren Özdebir, OSB'nin seçilen kişiler tarafından yönetildiğini, yapılırken kamu kaynaklarını hiç kullanmadıklarını söyledi.
     ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Kürklü ise OSB'nin sürekli bir gelişme içerisinde olduğunu ifade etti.
     Yayi, toplantının ardından OSB'deki bazı fabrika ve üretim tesislerini ziyaret etti.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir