"Ben Çiftçi Olunca" Resim Sergisi açıldı

  • Yazı boyutu
"Ben Çiftçi Olunca" Resim Sergisi açıldı

Ankara Üniversitesi Rektörü İbiş:"Geleceğin üç temel unsuru var: Gıda, su ve enerji"

Ankara Üniversitesi ve Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin birlikte düzenlediği "Ben Çiftçi Olunca" konulu resim ve şiirlerden oluşan sergi açıldı.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Ankara Üniversitesi'nin 100. Yıl Salonu'nda düzenlenen Ankara Üniversitesi ve Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ortaklığında, Türkiye genelindeki çocukların katıldığı "Ben Çiftçi Olunca..." konulu resim ve şiir yarışmasının sergi açılışı ve ödül töreninde yaptığı konuşmada, bazı ülkelerde çocukları tarım ile çok erken yaşta tanıştırdıklarını ifade etti. Mirmahmutoğulları, "Hatta bu konuda kulüpler kuruyorlar. Çocuklar küçük yaşta çiftliklere götürülüyor ve burada tarım, hayvancılıkla ilgili her şeyi tanıyorlar" diye konuştu.
     Antalya'da güzel bir araziyi EXPO 2016 için tahsis ettiklerini ve tema olarak da "çocuk ve çiçek" temasını tercih ettiklerini de hatırlatan Mirmahmutoğulları, salondakileri bu organizasyona davet etti.
     Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş de gıdanın halk sağlığı ve gelişimi açısından büyük önem taşıdığını ifade ederek, gıda, su ve enerjinin geleceğin üç temel unsuru olacağına işaret etti.
     Üniversitelerinin Türkiye'de tarım ve hayvancılığa hizmette öncülük eden bir üniversite olduğunu söyleyen İbiş, "Üniversitemiz her zaman Bakanlığa destek olmuş bir üniversite" dedi.
     İbiş, tarımsal üretimin ve gıdanın insan hayatı üzerindeki önemine dikkati çekerek, üniversitelerin tarımsal üretimin niteliğinin ve verimliliğinin artırılmasında önemli bir görevi olduğunu ve bu konuda sempozyum, kongre ve çalıştaylar düzenlediklerine dikkati çekti.
     Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Cemalettin Özden ise hayvancılıkta sürdürdükleri ırk çalışmalarının yanı sıra bu tür sosyal projelere de imza attıklarını belirtti.
     Özden, çocuklara seslenerek, "Sizler bizim gurur kaynağımız olacaksınız. Gelecekte yeterli beslenme konusunda sizlere büyük iş düşüyor. Bu bilinçle kendinizi yetiştirmeniz gerekiyor" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi. Ardından Mirmahmutoğulları, İbiş ve Özden çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
    
    
    


Bu haberi 457 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir