Belçika -İsrail Cumhurbaşkanı Peres, protesto edildi

  • Yazı boyutu
Belçika
  -İsrail Cumhurbaşkanı Peres, protesto edildi

Belçika -İsrail Cumhurbaşkanı Peres, protesto edildi

AB'yle ilgili temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e gelen İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Brüksel Serbest Üniversitesi (ULB) öğrencileri tarafından protesto edildi.
     Belçika Yahudi örgütlerinin Peres onuruna yemek verdiği saatlerde Kraliyet Akademi Sarayı önünde toplanan ve Filistin bayrakları taşıyan 200 öğrenci, "Gazze'yi unutmadık", "Terörist Peres" ve "İsrail'i boykot" sloganları attı.
     Öğrenciler, Peres'in yemeğine katılan rektörleri "işbirlikçi" olmakla da suçladı.
     Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı gösteri daha sonra sona erdi.
     Bu arada, bir haftalık Belçika ve AB temaslarına başlayan Peres, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile Veliaht Prens Philippe'in de katıldığı törende, Yahudileri soykırımdan kurtaran 11 Belçikalıya madalya ve ödüllerini verdi.
     Euronews televizyonuna konuşan Peres, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Siyonizm ile ilgili sözleri hakkında "Çok üzüntü duydum. İnkara dayalı (açıklamalar). Nefret ateşi doğuruyor, bütünüyle gereksiz ve tamamen temelsiz" ifadesini kullandı.
     Başbakan Erdoğan, Viyana'da düzenlenen 5. Medeniyetler İttifakı Forumu'ndaki konuşmasında "Tıpkı antisemitizm gibi, tıpkı siyonizm gibi, tıpkı faşizm gibi İslamofobiyanın da bir insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır" demişti.
     Peres, Euronews'e verdiği mülakatta Türkiye'nin AB üyelik sürecine de destek verdi.
     Şimon Peres, "Türkiye'nin Avrupa'ya katılmasını çok destekledik ve birçok kez etkili de olduk. Bu çabalar nedeniyle çok teşekkür de aldım. Bence bugün birleşik Avrupa sadece Hristiyan Avrupa değildir. Birleşik ya da bugünkü Ortadoğu da sadece Müslüman bölgesi değildir. Bence benzerliklerin değil farklılıkların dünyasında yaşıyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir