Belçika -Bilimsel araştırmaya göre işgücü piyasasında Türklere ayrımcılık yapılıyor

  • Yazı boyutu
Belçika
  -Bilimsel araştırmaya göre işgücü piyasasında 
  Türklere ayrımcılık yapılıyor

Belçika -Bilimsel araştırmaya göre işgücü piyasasında Türklere ayrımcılık yapılıyor

Belçika'da yaptıkları bilimsel çalışmanın sonuçlarını değerlendiren araştırmacılar, işgücü piyasasında Türklere karşı ayrımcılık yapıldığına dikkati çekti.
     Gent Üniversitesi araştırmacıları, çeşitli kurum ve şirketlerce verilen iş ilanlarına hayali Belçikalı ve Türk isimleri kullanarak internet üzerinden başvurdu.
     Gent Üniversitesi Sosyal Ekonomi Bölümü'nden Stijn Baert ve Bart Cockx'un öncülük ettiği çalışmada, 376 farklı ilana yapılan başvurularda bir Belçikalı'nın Türk'e kıyasla mülakata çağrılma oranı en az 2 kat yüksek çıktı.
     Elde ettikleri sonuçları "korkunç" olarak nitelendiren araştırmacılar, nitelikli işlerde 2 kat olan ayrımcılığın emek yoğun işlerde daha da arttığını, işverenlerin sadece Belçikalılardan yeterli başvuru alamaması halinde Türkleri kabul ettiğini belirtti.
     Gent Üniversitesi araştırmacılarına göre işgücü piyasasında ayrımcılığın azaltılması için ayrımcılıkla mücadele yasasının düzenli soruşturmalar ve ağır yaptırımları içerecek şekilde değiştirilmesi, göçmenler için istihdam kotaları getirilmesi ve kamuoyunu bilinçlendirme kampanyaları gerekiyor.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir