Belarus'dan yatırım çağrısı

  • Yazı boyutu
Belarus'dan yatırım çağrısı

Belarus Sanayi Bakanlığı Otomotiv Bölüm Başkanı Borushko:"Sizi teknolojinizle birlikte Belarus'a bekliyoruz. Ortak teknolojik ürünler geliştirerek bunları satabiliriz"

Belaruslu otomotivcilerden oluşan özel nitelikli alım heyeti, Türk iş adamlarını Belarus'ta yatırım yapmaya çağırdı.
     Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliğinden (OİB)'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Belarus Sanayi Bakanlığı, JSC Minsk Automobile (MAZ) ve BATE firmaları yetkililerinin de aralarında bulunduğu özel nitelikli otomotiv alım heyeti, Uludağ İhracatçı Birlikleri'ni (UİB) ziyaret etti. Toplantıda, konuk heyete yönelik Türk otomotiv endüstrisinin ihracat yapısı ve başarı hikayelerine ilişkin sunum yapıldı, heyetler arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.
     OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, burada yaptığı konuşmada, Türk otomotiv endüstrisinin yakaladığı kalite ve rekabetçilikle dünyada adından sıkça söz ettirdiğini belirtti.
     Ülkeler arasında iş bağlantılarını artırmak ve küresel arenada otomotiv sektörünü daha da güçlendirmek amacıyla hareket ettiklerini anlatan Sabuncu, Türkiye'nin otomotiv ihracatının yüzde 72'sinin AB ülkelerine yapıldığına dikkati çekti.
     Sabuncu, 2012 hedeflerini 1 milyon 100 bin adet üretim ve bunun 770 binini ihraç olarak belirlediklerini kaydederek, üretim çeşitliliğinden niteliğine, kalitesinden rekabetçiliğine kadar Türk otomotiv endüstrisinin artık aranan bir marka haline geldiğini vurguladı.
     Belarus Sanayi Bakanlığı Otomotiv Bölüm Başkanı Igor Borushko da Bursa'daki üretim ve kaliteyi yerinde görmeyi çok önemsediklerini belirtti.
     Belaruslu ve Türk üreticilerin bir araya geldiklerinde karşılıklı işbirlikleri yapabileceklerinin farkına vardıklarını anlatan Borushko, "Eğer Belarus'a yatırım yapar ve kendi üretiminizi kurarsanız, hem Belarus içerisinde ticaret yapabilir, hem de ortak Gümrük Birliği anlaşmasından dolayı Rusya ve Kazakistan coğrafyasına daha rahat erişebilirsiniz. Karşılıklı kar esasına dayalı işletmelerin kurulmasına destek olmaya ve bunun için her türlü kolaylığı sunmaya hazırız" dedi.
     Türkiye'den Rusya'ya yapılan 900 milyon dolar dolayındaki otomotiv ihracatının Belarus'a yapılacak yatırımlarla çok daha ileri seviyelere taşınabileceğini ifade eden Borushko, "Sizi teknolojinizle birlikte Belarus'a bekliyoruz. Ortak teknolojik ürünler geliştirerek bunları satabiliriz" görüşünü ifade etti.
     2011 verilerine göre, Türkiye'den Belarus'a 233 milyon dolarlık ihracat yapıldığı, Belarus'tan da 183 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildiği, ihracattan otomotiv sektörünün 20 milyon dolar pay aldığı belirtildi.
     İki ülke heyetleri arasında gerçekleştirilen ikili görüşmeler çerçevesinde çok önemli sonuçlar alındığı bildirildi.
     Konuk heyet, otomotiv yan sanayi alanında Bursa'da faaliyet gösteren çeşitli fabrikaları da ziyaret etti.
    
    


Bu haberi 232 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir