"BEBKA Bursa Kümelenme Çalıştayı"

  • Yazı boyutu
"BEBKA Bursa Kümelenme Çalıştayı"

BEBKA Genel Sekreteri Dr. Cülfik:"Ortak kullanıma yönelik biraz daha büyük ölçekli, sanayicilerin bir araya geldiği, güç birliği oluşturduğu projeleri desteklemeyi düşünüyoruz"

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri Dr. Mehmet Sait Cülfik, "Ortak kullanıma yönelik biraz daha büyük ölçekli, sanayicilerin bir araya geldiği, güç birliği oluşturduğu projeleri desteklemeyi düşünüyoruz" dedi.
     Cülfik, BEBKA tarafından Merinos AKKM'de gerçekleştirilen "Bursa Kümelenme Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, bu tip birlikteliklerin bizzat sanayiciler ve firma temsilcileri tarafından yakından hissedilmesi gerektiğini söyledi.
     Bursa'da hangi sektörlerin kümelenme davranışı gösterebileceğinin herkes tarafından bilindiğini belirten Cülfik, "Ancak firmaların bir araya gelerek gerçek bir küme olgusu oluşturmaları ve işin yığınlaşmadan çıkması gerekiyor. Teknik analizlerle bu işin detayına inmek, bilimsel verileri kullanarak durum tespit analizler yapmak son derece önemli. Firmalar arasında kümelenme olgusunu sağlayacak ilişkilerin tahsis edilmesi de şart" diye konuştu.
     Cülfik, günümüzde rekabet için yeniliklerle bütünleşmenin yadsınamaz bir gerçek halini aldığını belirterek, şöyle devam etti:
     "Firmaların birbirleriyle iletişimi ve ortak iş yapma kültürü artık bir zorunluluk haline geldi. Firmaların ağır rekabet koşullarına karşı mücadele etmenin zorluğunun farkına varmaları ile sektörel işbirliklerine gitme çabaları arttı. Bölgesel ölçekte sektörel analizlerin yapılması ve kümelenme faaliyetlerine kaynaklık edecek stratejik araştırmalar, uygulanacak makro ve bölgesel politikaların etkinliği açısından son derece önemli. Bu kapsamda yeni teşvik sistemi, sektörel iş birlikleri geliştirmek için en az 5 yatırımcının gerçekleştireceği ve ortak faaliyet gösteren alanda dikey ve yatay bütünleşmeyi sağlayacak yatırımlara vergi indirimi ve sigorta primi iş veren hissesi desteklerinden, bulundukları bölgenin bir alt bölgesinde uygulanan oran ve sürede yararlanma imkanı sağlayacaktır."
     Bugüne kadar daha çok planlama, Ar-Ge ve inovatif yatırımlara destek olmaya ve teşvik etmeye çalıştıklarını kaydeden Dr. Cülfik, "Ortak kullanıma yönelik biraz daha büyük ölçekli, sanayicilerin bir araya geldiği, güç birliği oluşturduğu projeleri desteklemeyi düşünüyoruz. Ekim-Kasım aylarında çıkacağımız yeni çağrıda da bunu ifade edeceğiz ve hibe oranları daha da yukarı çekilecek. Ajans olarak önümüzdeki dönemde kümelenmeye daha fazla destek olacağız" ifadelerini kullandı.
     Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta da son yayınlanan teşvik tedbirlerinde kümelenme çalışmalarına ciddi desteklerin getirildiğini dile getirerek, "Özellikle OSB'ler bünyesinde yapılacak kümelenme çalışmalarına büyük teşvikler verilecektir. Bursa kümelenme faaliyetlerine başlarken yeni teşvik sistemini de göz önünde bulundurmalıdır" görüşünü iletti.
     Yerel paydaşların görüş ve önerilerinin de alındığı çalıştayda, Bursa'daki kurum ve kuruluşlar arasında kümelenme çalışmalarında iş birliğinin devam ettirilmesi kararlaştırıldı.
    
    
    


Bu haberi 258 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir