BDT ülkelerinde sanayi üretimi yılın Ocak-Nisan aylarında yüzde 2,8 oranda arttı

  • Yazı boyutu
BDT ülkelerinde sanayi üretimi yılın 
  Ocak-Nisan aylarında yüzde 2,8 oranda arttı

BDT ülkelerinde sanayi üretimi yılın Ocak-Nisan aylarında yüzde 2,8 oranda arttı

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerindeki sanayi üretimi yılın Ocak-Nisan aylarında ortalama yüzde 2,8 oranda arttı.
     Konuyla ilgili olarak BDT Devletlerarası İstatistik Komitesinden yapılan açıklamada, yılın Ocak-Nisan aylarında BDT ülkeleri arasında en büyük sanayi üretimindeki artışın yüzde 15,3 ile Ermenistan'da gerçekleştiği belirtilirken, bu dönemde Kırgızistan'da yüzde 29,1 oranında gerilemenin meydana geldiği kaydedildi.
     Açıklamada, yılın Ocak-Nisan aylarında BDT ülkeleri sanayi üretimindeki artışın Ermenistan'da yüzde 15,3, Tacikistan'da yüzde 14,7, Belarus'ta yüzde 7,5, Özbekistan'da (yılın ilk 3 ayında) yüzde 6, Rusya'da yüzde 3,3, Kazakistan'da yüzde 2,7, Ukrayna'da yüzde 0,7 olarak gerçekleştiği, bu dönemde Kırgızistan'da yüzde 29,1, Moldova'da (yılın ilk 3 ayında) yüzde 3,4, Azerbaycan'da ise yüzde 2,6 oranda düşüş yaşandığı belirtildi.
     Açıklamada, ayrıca bazı ülkeler ile ilgili istatistik verilerin BDT Devletlerarası İstatistik Komitesine henüz ulaşmadığı ifade edildi.
     Geçen yılın Ocak-Nisan aylarında BDT ülkelerindeki sanayi üretimi ortalama yüzde 5,7 oranda artarken, bu çerçevede Belarus'ta yüzde 12,9, Ukrayna'da yüzde 8,5, Ermenistan'da yüzde 6,4, Özbekistan'da yüzde 6,2, Kazakistan'da yüzde 6,1, Kırgızistan'da yüzde 5,6, Rusya'da yüzde 5,5, Tacikistan'da yüzde 3,9 oranında artış meydana gelmiş, bu dönemde Azerbaycan'da yüzde 0,9 oranda düşüş yaşanmıştı.
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir