BDDK Tebliği -Kredi riski azaltım tekniklerinin kullanıldığı hiç bir alacak, bu tekniklerin…

  • Yazı boyutu
BDDK Tebliği
  -Kredi riski azaltım tekniklerinin kullanıldığı 
  hiç bir alacak, bu tekniklerin…

BDDK Tebliği -Kredi riski azaltım tekniklerinin kullanıldığı hiç bir alacak, bu tekniklerin kullanılmadığı aynı nitelikteki bir alacak için öngörülenden daha yüksek bir risk ağırlığına tabi tutulamayacak -Risk ağırlıklı tutar hesaplamalarına yansıtılmış olan kredi korumaları, Tebliğ kapsamında tekrar dikkate alınmayacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların risk ağırlıklı tutar hesaplanmasında kullanacakları kredi riski azaltım tekniklerine ilişkin usul ve esasları düzenledi.
     BDDK'nın "Kredi Riski Azaltım Tekniklerine İlişkin Tebliğ" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, kredi riski azaltım tekniklerinin kullanıldığı hiç bir alacak, bu tekniklerin kullanılmadığı aynı nitelikteki bir alacak için öngörülenden daha yüksek bir risk ağırlığına tabi tutulamayacak.
     Risk ağırlıklı tutar hesaplamalarına yansıtılmış olan kredi korumaları, Tebliğ kapsamında tekrar dikkate alınmayacak.
     Banka ve işlemin karşı tarafının karşılıklı alacaklarının bilanço içi netleştirilmesi, fonlanmış kredi koruması olarak dikkate alınabilecek.
     Bankalar, risk ağırlıklı tutarın hesaplanmasında, tebliğ hükümlerine uygun olarak kredi riskinin azaltımını dikkate alabilecek.
     Kredi temerrüt swapları, toplam getiri swapları ve krediye bağlı tahvillerin nakit fonlanmış kısımları ve bu kredi türevlerini içeren ya da ekonomik etkileri açısından benzer olan araçlar kredi riski azaltımında dikkate alınabilecek.
    
     -Gayrimenkul teminatı-
    
     Gayrimenkullerin teminat olarak dikkate alınabilmesi için hukuki geçerlilik, gayrimenkul değerlerinin izlenmesi, dokümantasyon ve teminat olarak alınan gayrimenkullerin sigortalanması şartları uygulanacak.
     Tebliğ, 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 201 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir