BDDK'nın bankaların altın alım satımına imkan veren taslağı -İESOB Başkanı Mutlu: "Her ekonomik…

  • Yazı boyutu
BDDK'nın bankaların altın alım satımına imkan veren taslağı
  -İESOB Başkanı Mutlu:
  "Her ekonomik…

BDDK'nın bankaların altın alım satımına imkan veren taslağı -İESOB Başkanı Mutlu: "Her ekonomik kesimin kendi işini yapması gerekmektedir"

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), bankaların altın alım satımına imkan veren taslağına ilişkin olarak, "Sağlıklı bir ekonomide taşların yerinden oynamaması için her ekonomik kesimin kendi işini yapması gerekmektedir" dedi.
     Mutlu, yaptığı yazılı açıklamada, taslağın hayata geçmesi ile kuyumcu esnafın işlerinin daralacağını savundu.
     Bankaların işinin para, kuyumcuların işinin ise altın ticareti yapmak olduğunu kaydeden Zekeriya Mutlu, şu görüşleri ifade etti:
     "Sağlıklı bir ekonomide taşların yerinden oynamaması için her ekonomik kesimin kendi işini yapması gerekmektedir. Bu uygulamanın gerisinde altın borsasının canlandırılması, mevduata alternatif yatırım aracının geliştirilmesi, kayıt dışılığın azaltılması, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması gibi amaçlar yatmaktadır.
     Bankaların 24 ayar altın alım satım işlemlerinden dolayı herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Bu sınırlar aşılmadığı taktirde hazırlanan taslak, hedeflediği ekonomik amaçlara da ulaşabilecektir. Ancak, bankaların ziynet eşyasına yönelik işlem yapmasına müsaade edilmemelidir. 22 ayar olarak bilinen Cumhuriyet, yarım, çeyrek gibi ziynet eşyası alım satımları kuyumcuların işidir. Bu ürünler kuyumculuk sektörünün vazgeçilmez enstrümanlarıdır."
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir