BDDK'nın bankaların altın alım satımına imkan veren taslağı... -Altın ve Para Piyasaları Uzmanı…

  • Yazı boyutu
BDDK'nın bankaların altın alım satımına imkan veren taslağı...
  -Altın ve Para Piyasaları Uzmanı…

BDDK'nın bankaların altın alım satımına imkan veren taslağı... -Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk: -"Bunun birinci gerekçesi kayıt dışılığı önlemektir" -"Uygulamada başarılı olunacağını sanmıyorum"

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankaların, Cumhuriyet Altını ve ziynet altınlarının alım ve satımı ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsalarında işlem gören ve standart ve nitelikleri yetkili merciler tarafından belirlenen kıymetli madenleri esas alan sözleşmelerin alım ve satımını yapabilmesini öngören yönetmelik taslağına ilişkin, "Bunun birinci gerekçesi kayıt dışılığı önlemektir. Bu konuda çeşitli sektörlerde çalışmalar var. Bu çalışmaların yansıması diye düşünüyorum" dedi.
     Yıldırımtürk, konuya ilişkin görüşlerini AA muhabiri ile paylaştı. Türkiye'deki uygulamanın hemen kabul görmesi veya işlerlik kazanmasının zor olduğunu söyleyen Yıldırımtürk, şunları anlattı:
     "Bankaların altından anlayan personel barındırma ve yerleştirmesi gerekiyor. Çünkü alım satımı için muhakkak uzman gerekiyor. Bunun yetiştirilmesi en az 5 sene alır. Bundan önceki senelerde 1980'den beri bu konuda bazı örnekler var. Fakat piyasayı takip edemedikleri için fiyat yükselişlerinde piyasa oyuncuları altını topluca aldılar, piyasaya sattılar ve daha fazla para kazandılar.
     Türkiye altına aşina ve ilgili. Dolayısıyla altın alıp satılması, daha sıcak ilişkiler içinde kuyumcularda ve sarraflardan yapılıyordu. Her ne kadar yeni jenerasyon altın tasarrufunu yavaş yavaş gündemden çıkardıysa da belirli miktarda var. Yani bu işin işlerlik kazanabilmesi, bankaların bundan kar elde edebilmesi, bu işe sıcak bakabilmeleri için hem fiyat istikrarının oluşması lazım hem de personel yetiştirmesi gerekir. Toplumdan kabul görmesi de lazım."
    
     -"Kuyumcularda işler daha sıcak bir ortamda yapılıyor"
    
     Taslağın sektörden çok büyük tepki alacağını ifade eden Yıldırımtürk, şöyle devam etti:
     "Ama uygulamada başarılı olunacağını sanmıyorum. Döviz büfeleri daha önce döviz alıp satıyorlardı. İşleri daralınca altın satma müsaadesi verildi. Ancak bu işlemler döviz büfelerinde daha soğuk yapılıyor. Yani müşteri ilişkileri daha soğuk. Kuyumcuda bir sarrafta bu işler daha sıcak. Nasıl mahallenin bakkalında ekmek ya da başka bir şey varsa altın alırken satarken de sarrafla ya da kuyumcuyla da böyle bir ilişki oluyor. Marketten ekmek alacağınızda ya da bir şey alacağınızda bu kadar sıcak bir ilişki olmuyor, aynen bunun gibi kuyumcudan ve sarraftan işlem yaparken daha sıcak ilişkiler olacaktır. Burada halk tasvip etmeyebilir ama ilerde altın yatırım aracı olmaktan çıkarsa Türkiye'de çok istikrarlı bir ekonomi olursa örneğin 2023'e kadar yeni jenerasyon altın almak yerine bankada tutabilir."
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir