BDDK'nın bankaların altın alım satımına imkan veren taslağı... -Ekonomist Kerem Alkin: -"BDDK,…

  • Yazı boyutu
BDDK'nın bankaların altın alım satımına imkan veren taslağı...
  -Ekonomist Kerem Alkin:
  -"BDDK,…

BDDK'nın bankaların altın alım satımına imkan veren taslağı... -Ekonomist Kerem Alkin: -"BDDK, yastık altındaki altının Türk finans sistemine bir an önce entegre olması için bu adımı atmış olabilir"

Ekonomist Kerem Alkin, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankaların, Cumhuriyet Altını ve ziynet altınlarının alım ve satımı ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsalarında işlem gören ve standart ve nitelikleri yetkili merciler tarafından belirlenen kıymetli madenleri esas alan sözleşmelerin alım ve satımını yapabilmesini öngören yönetmelik taslağına ilişkin, "BDDK, yastık altındaki altının Türk finans sistemine bir an önce entegre olması için bu adımı atmış olabilir" değerlendirmesini yaptı.
     Alkin, konuya ilişkin görüşlerini AA muhabiri ile paylaştı. Türkiye'de bugüne kadar kurumsallaşmış olan geleneksel altın ticareti ile uğraşan kesimin tüm iyi niyetine rağmen, Türkiye'de yastık altındaki altın tasarrufunu Türk ekonomisine kazandırmayı başaramadığını söyleyen Alkin, şunları kaydetti:
     "Özellikle bankacılık sektörü aldığı tedbirlerden sonra yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılması konusunda son dönemde beklenenden daha hızlı bir sonuç almış görünüyor. Özellikle yatırım bankaları ve ticari bankalar, altın bankacılığına önem vermek suretiyle sektöre birden bire bir hız getirdiler."
     Yastık altındaki altın tasarruflarının ekonomiye kazandırılmasının önemini vurgulayan Alkin, "Yastık altındaki altının Türk finans sistemine biran önce entegre olması için BDDK bu adımı atmış olabilir" dedi.
     Altın alım satımında geleneksel metotlardan daha kurumsal metotlara geçilmesinin bankalar ve esnaf arasında rekabete neden olacağını belirten Alkin, "Kendi mecrasında kuyum ve altın işinde uğraşan esnaf daha kurumsal bir yapı olan büyük finans kurumlarını altın ticaretinin içerisine yoğun bir şekilde girmelerinden memnun kalmayabilirler. Çünkü birden bire güçlü rakipler giriyor piyasaya. Ama ekonomi yönetiminin de daha hızlı ve etkin bir biçimde yastık altındaki altını ekonomiye kazandırma arayışı var. Bu arayış bu dönemde biraz daha ağırlık kazanmış görünüyor" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir