BDDK'nın "Bankacılık Sektörü Basel 2 İlerleme Raporu" -Rapora göre, Türk bankacılık sektörünün…

  • Yazı boyutu
BDDK'nın "Bankacılık Sektörü Basel 2 İlerleme Raporu"
  -Rapora göre, Türk bankacılık sektörünün…

BDDK'nın "Bankacılık Sektörü Basel 2 İlerleme Raporu" -Rapora göre, Türk bankacılık sektörünün yüzde 99'u Basel 2 çalışmalarını yürütecek üst yönetimi ve birimleri oluşturdu, yüzde 87'si personelini ve yüzde 85'i ise komitelerini belirledi

Bankacılık sektörünün yüzde 99'u Basel 2 çalışmalarını yürütecek üst yönetimi ve birimleri oluşturdu, yüzde 87'si personelini ve yüzde 85'i ise komitelerini belirledi.
     Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), "Bankacılık sektörü Basel 2 İlerleme Raporu"nu yayımladı.
     Raporda, Aralık 2012 itibariyle "Bankaların CRD/Basel 2'ye Geçişine İlişkin İlerleme Anketi"ne verilen cevaplar derlendi ve özel önem arz edilen konular ele alındı.
     Raporda, Aralık 2012 dönemine ilişkin cevaplara bakıldığında, Türk bankacılık sektörü için toplam aktif büyüklüğünün yüzde 55,8'ini oluşturan bankaların bireysel bazda, yüzde 41'ini oluşturan bankaların ise konsolide bazda CRD/Basel 2'ye geçişe ilişkin strateji ve politikalarını yönetim kurullarının onayına sunmuş oldukları veya söz konusu strateji ve politikaları yönetim kurullarına onaylatarak uygulamaya koyduklarının görüldüğü kaydedildi.
     Rapora göre, bankacılık sektörünün yüzde 99'u CRD/Basel 2 çalışmalarını yürütecek üst yönetimi ve birimleri oluşturdu, yüzde 87'si personelini ve yüzde 85'i ise komitelerini belirledi.
     Bankaların CRD/Basel 2'ye uyum durumu anketler üzerinden incelendiğinde kredi riskinde bankaların yüzde 64'ü temel içsel derecelendirmeye dayalı yaklaşıma ve yüzde 47'si ileri içsel derecelendirmeye dayalı yaklaşıma yüzde 50 ile yüzde 100 arasında uyum sağlarken, bankaların hemen hemen tamamı menkul kıymetleştirmede (ileri yöntemler) yüzde 50'den düşük uyum sağladı.
     Piyasa riskinde içsel ölçüm yöntemlerinde büyük ölçüde uyumlu olan bankaların oranı da yüzde 91 olarak belirlendi. Operasyonel riskte bankaların yüzde 72'si standart yaklaşıma yüzde 50'nin üzerinde uyum sağlarken, bu oran ileri ölçüm yaklaşımında yüzde 59'da kaldı.
     CRD/Basel 2 ile ilgili karşılaşılan sorunlara ve kısıtlara bakıldığında bankaların öncelikli engelinin veri eksikliği olduğu görüldü. Bu kısıtı, mevzuattaki belirsizlikler ve teknolojide karşılaşılan sorunlar takip etti.
     CRD/Basel 2 uygulamasına ilişkin olarak son 6 aydaki gelişmelerin nasıl değerlendirildiğine bakıldığında, en olumlu değerlendirilen gelişme Basel 2'nin yürürlüğe girmesi, en olumsuz değerlendirilen gelişme de Basel 2 ileri yöntemlere ilişkin belirsizlikler oldu.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir