BDDK Finansal Piyasalar Raporu: (3)

  • Yazı boyutu
BDDK Finansal Piyasalar Raporu: (3)

"Bankacılık sektörünün dönem net karı, Haziran 2012 itibarıyla 11,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti""Söz konusu dönemde kredilerde meydana gelen hacim artışının etkisiyle kredilerden alınan faizler yüzde 45,1 oranında, menkul değerlerden alınan faizler ise yüzde 20,1 oranında artış gösterdi"

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Haziran 2012 Finansal Piyasalar Raporu'nda, bankacılık sektörünün dönem net karının, Haziran 2012 itibarıyla 11,5 milyar lira düzeyinde gerçekleştiği belirtilerek, sektörün net faiz gelirlerinin yükseldiği bildirildi.
     BDDK'nın Finansal Piyasalar Raporu Haziran 2012, Kurumun internet sitesinde yayımlandı.
     Buna göre, bankacılık sektöründe yılın ilk yarısı sonunda toplam aktiflerinde meydana gelen 127,8 milyar liralık yükselişin yüzde 93'ü kredilerdeki artıştan kaynaklandı.
     Kredilerin toplam aktifler içindeki payı artış eğilimini devam ettirirken, aktif büyüme yaratan diğer kalemler menkul kıymetler portföyü ve zorunlu karşılıklar oldu. Kaynak yapısının kompozisyonunda, bankaların mevduata alternatif kaynak yaratma politikalarını devam ettirdikleri görüldü. Kaynak artışı yaratan kalemler içinde bankalardan alınan krediler ve özkaynaklar, geçen üç aya göre payını yükseltirken, toplam aktifler yılın ilk yarısında 1,3 trilyon lira oldu.
     Kaynaklar içinde mevduatta geçen çeyreğe göre belirgin bir artış yaşanırken, "bankalara borçlar kalemi", artışını devam ettirdi.
     Sektörün uzun vadeli kaynak imkanlarının artırılmasının bilanço yapısının güçlenmesinde önem taşıdığı vurgulanan raporda, şunlar kaydedildi:
     "Toplam bilanço dışı işlemler 2012 yılının ikinci çeyreğinde ılımlı bir büyümeyle 1,8 trilyon lira düzeyine ulaşmıştır. Söz konusu artışta türev işlemler kaynaklı taahhütlerdeki artış belirleyici olmuştur. Son altı aylık dönemde bilanço dışı işlemler ile bilanço arasındaki makasın görece yatay seyri sektörün risk yönetimi açısından olumlu bulunmaktadır. Sektörün dönem karı geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 11,5 artarak 11,6 milyar lira olmuştur. Bankaların nakit ve nakde eşdeğer varlıklarında Haziran ayında 4,7 milyar liralık azalma yaşanmıştır.
     Nakit akım tablosuna göre nakit akımlarındaki değişimi değerlendirildiğinde; döviz kurundaki değişim kaynaklı 1,8 milyar lira, bankacılık faaliyetleri kaynaklı 11,6 milyar lira nakit azalması olurken, finansman faaliyetlerinden 8 milyar lira nakit artışı sağlanmıştır. Özkaynak değişim tablosuna göre Haziran ayında özkaynaklar dönem başına göre nette 13,7 milyar lira artmıştır. Bu artışın 11,5 milyar lirası dönem karından, 4,5 milyar lirası menkul değerler değerleme farklarından, 0,3 milyar lirası ise sermaye artırımından sağlanmıştır. Bankacılık sektöründe halka arz yoluyla özkaynaklarını güçlendirme yolunu kullanan bankaların artması sektörün kaynak yapısının yanı sıra hisse senedi piyasalarının da gelişmesinde olumlu yansımalarda bulunacaktır. Özet kar dağıtımı tablosuna göre, kar dağıtımı nedeniyle özkaynak değişiminde 2,8 milyar lira azalma meydana gelmiştir."
    
     -Takibe dönüşüm oranı yüzde 2,66'ya geriledi-
    
     Rapora göre, bankacılık sektörünün maruz kaldığı kredi riski, yılın ilk yarısında ılımlı azalış eğilimini sürdürdü.
     Kredi riskine ilişkin en önemli gösterge olan ve Mart 2012 itibarıyla yüzde 2,74 olarak gerçekleşen takibe dönüşüm oranı (TDO), Haziran 2012 itibarıyla yüzde 2,66'ya geriledi. Yılın ikinci çeyreğinde kredilerdeki artışın tahsili gecikmiş alacaklardaki artıştan daha hızlı olması, TDO'nun azalmasını sağladı.
     Bu dönemde KOBİ kredileri ve ticari kredilere ilişkin takipteki alacaklar azalırken, bireysel kredilere ilişkin takipteki alacaklar arttı.
     Takipteki alacakların sektörel dağılımı incelendiğinde, hizmetler sektörüne kullandırılan kredilere ilişkin takipteki alacakların diğer gruplara göre daha fazla arttığı görüldü.
    
     -Sektörün sermaye yükümlülüğünün yüzde 86,7'si kredi riskinden kaynaklandı-
    
     Sektörün sermaye yeterlilik rasyosunun (SYR), 2009 yılı sonundan itibaren büyüme ve risk tercihlerindeki artışa paralel olarak ılımlı bir azalma eğilimi gösterdiği ancak bununla beraber hedef rasyonun oldukça üzerinde seyrettiği belirtilen rapora göre, SYR, 2012 yılının ikinci çeyreğinde kısmi bir azalma göstererek yüzde 16,5 seviyesinde gerçekleşti.
     Söz konusu dönemde sektörün özkaynakları yüzde 4,06 oranında artarken, risk ağırlıklı varlıklar yüzde 4,69 oranında artış gösterdi ve SYR'de 0,1 puanlık bir azalma meydana geldi. Özkaynaklarda en büyük artış yüzde 10,1 ile genel karşılıklarda meydana gelirken, söz konusu dönemde risk ağırlıklı varlıklarda en büyük artış 21,5 milyar lira ile yüzde 100 risk ağırlıklı kredilerde gözlendi.
     Sektörün sermaye yükümlülüğünün yüzde 86,7'si kredi riskinden, yüzde 9,8'i operasyonel riskten, yüzde 3,6'sı ise piyasa riskinden kaynaklandı.
     Bu dönemde ana sermayenin özkaynak içindeki yüksek payının, güçlü sermaye yapısına işaret ettiği ifade edilen rapora göre, söz konusu oran, Haziran 2012 itibarıyla yüzde 89,1 düzeyinde gerçekleşti.
    
     -Sektörün dönem net karı Haziran itibarıyla 11,5 milyar lira oldu-
    
     Rapora göre, bankacılık sektörünün dönem net karı, Haziran 2012 itibarıyla 11,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Dönem net karının, önceki yılın aynı dönemine göre 1,2 milyar lira arttığı görüldü.
     Söz konusu dönemde kredilerde meydana gelen hacim artışının etkisiyle kredilerden alınan faizler yüzde 45,1 oranında, menkul değerlerden alınan faizler ise gerek hacim artışının gerekse getiri oranlarındaki yükselmenin etkisiyle yüzde 20,1 oranında artış gösterdi. Bu gelişmelerin etkisiyle sektörün net faiz gelirleri yükseldi.
     Buna karşın, söz konusu dönemde faiz dışı giderlerde meydana gelen görece yüksek artış, faiz dışı gelir-gider dengesini ve karlılığı olumsuz etkiledi. Bu dönemde özellikle türev finansal araçlarda 4,4 milyar lira düzeyinde zarar kaydedilmesi, sermaye piyasası işlemlerinin 3,4 milyar lira zarar ile kapatılmasına sebep olarak faiz dışı giderleri artırdı.
    
     -Haziran 2012 itibarıyla sektörün aktif karlılığı yüzde 1,7 düzeyinde-

    
     Bununla beraber, sektörün net faiz marjı ve spread göstergelerinde, geçen yılın aynı dönemine göre yükseliş gözlendi.
     Aktif ve özkaynak getiri oranlarında 2010 yılından beri gözlenen azalma eğilimi, 2012 yılının başından itibaren, yerini paralel bir görünüme bıraktı. Haziran 2012 itibarıyla sektörün vergi sonrası özkaynak karlılığı yüzde 14,3, aktif karlılığı ise yüzde 1,7 düzeyinde oldu.
     Raporda, "Stres testi çalışması kapsamında uygulanan duyarlılık ve senaryo analizleri sonuçları çerçevesinde risk faktörlerine uygulanan en olumsuz olası şoklarda bile sektörün sermaye yeterliliğinin güçlü kalacağı ve hedef rasyo üzerinde gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Bu durum, sektörün beklenmeyen risklere karşı yeterli düzeyde sermaye bulundurmayı sürdürdüğünü ve alınan pozisyonlara ilişkin risklerin etkin biçimde yönetildiğini göstermektedir" denildi.
    
     (Bitti)
    
    


Bu haberi 192 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir