BDDK'dan öz kaynak taslak yönetmeliğine ilişkin açıklama: -"Konsolide ve konsolide olmayan bazda…

  • Yazı boyutu
BDDK'dan öz kaynak taslak yönetmeliğine ilişkin açıklama: 
  -"Konsolide ve konsolide olmayan bazda…

BDDK'dan öz kaynak taslak yönetmeliğine ilişkin açıklama: -"Konsolide ve konsolide olmayan bazda hesaplanacak olan asgari çekirdek sermaye yeterliliği standart oranı (yüzde 4,5) ve asgari ana sermaye yeterliliği standart oranı (yüzde 6) getirilmesi öngörülmektedir"

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Basel 3 reformları kapsamında, bankalar için konsolide ve konsolide olmayan bazda hesaplanacak olan asgari çekirdek sermaye yeterliliği standart oranı (yüzde 4,5) ve asgari ana sermaye yeterliliği standart oranı (yüzde 6) getirilmesinin öngörüldüğünü bildirdi.
     BDDK'dan yapılan yazılı açıklamada, Kurum'un internet sitesinde yer alan "Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik Taslağı" çalışmasının, Basel 3 olarak bilinen reform önerileri kapsamında yapıldığı belirtildi.
     Açıklamada, taslak ile öz kaynak unsuru olarak çekirdek sermaye kavramının getirilmesi, ana sermaye içerisinde çekirdek sermaye ile yer alacak ilave ana sermaye kalemlerinin belirlenmesi, katkı sermaye içerisinde yer alacak borçlanma araçlarına ilişkin daha sıkı kuralların belirlenmesi gibi yenilikler getirildiği vurgulandı.
     Açıklamada ayrıca öz kaynak hesabında yer alacak kalemlere ilişkin ayrıntılı düzeltme esaslarının belirlenmesi, konsolide öz kaynak hesabında azınlık hakları ile üçüncü kişilerin sahip oldukları payların dikkate alınma esaslarının değiştirilmesi, ve ilave ana sermaye ile katkı sermayede yer alacak borçlanma araçlarının bankanın sermaye yeterlilik oranının belirli bir esiğin altına düşmesi halinde zararları telafi etmek üzere kayıtlardan silinmesi veya hisse senedine dönüştürülebilir olma özelliğinin getirilmesi diğer yenilikler olarak sıralandı.
     Söz konusu taslak ile getirilmesi öngörülen yenilikler kapsamında, "Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik"te de değişiklik yapılması ihtiyacı doğduğu kaydedilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:
     "Konsolide ve konsolide olmayan bazda hesaplanacak olan asgari çekirdek sermaye yeterliliği standart oranı (yüzde 4,5) ve asgari ana sermaye yeterliliği standart oranı (yüzde 6) getirilmekte ve Mer'i mevzuat uyarınca öz kaynaklardan düşülen bazı unsurların öz kaynaklardan indirilmesi yerine sermaye yeterliliği uygulaması bakımından risk ağırlığına tabi tutulması öngörülmektedir."
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir