BDDK'dan Basel III açıklaması -"Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik Taslağı" ile…

  • Yazı boyutu
BDDK'dan Basel III açıklaması
  -"Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik Taslağı" 
  ile…

BDDK'dan Basel III açıklaması -"Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik Taslağı" ile "Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı"nın görüşe açıldığı belirtildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Basel III'e geçiş kapsamında "Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik Taslağı" ile "Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı"nın kamuoyunun görüşüne açıldığını belirtti.
     BDDK'dan yapılan yazılı açıklamada, 2007'nin Ağustos ayında ABD'de ipotekli konut finansmanı piyasalarında başlayarak hızla yayılan küresel finansal kriz sonrasında bankacılık sisteminin daha sağlıklı bir yapıya dönüştürülmesi amacıyla Basel Bankacılık Denetim Komitesi tarafından bir dizi reform önerisinin ortaya konulduğu anımsatıldı.
     Kamuoyunda Basel III olarak da bilinen söz konusu reform önerilerinin temel olarak sermayenin nitelik ve niceliğinin arttırılması, risk kapsamının genişletilmesi, kaldıraç oranı tesis edilmesi, ekonomik döngü ve finansal göstergeler ile ilişkili sermaye yeterliliği çerçevesi oluşturulması ve uluslararası bir likidite riski ölçüm ve izleme mekanizmasının tahsisi şeklinde özetlendiğine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Basel III uzlaşısının 2013'den başlayarak 2019 yılına kadar sürecek bir dönem içerisinde uygulanması ülkemizin de içinde bulunduğu komite üyesi ülkelerce kararlaştırılmış ve Kurumumuzca Basel III'e geçişe ilişkin ilk düzenleme taslakları olan 'Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik Taslağı' ile 'Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı' 4 Şubat itibariyle kamuoyunun görüşüne açıldı."
     Basel III'e uyum kapsamında üye ülke denetim otoritelerinin gerçekleştirmesi gereken reformlardan birinin de sermaye tamponlarına ilişkin düzenlemelerin yapılması olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:
     "Bankaların, Basel III ile birlikte getirilen özkaynak yükümlülüklerine ek olarak iki farklı sermaye tamponunu sağlamak üzere ilave çekirdek sermaye bulundurmaları beklenmekte. Bu kapsamda, ekonomik ve mali göstergelerin bozulması durumunda karşılaşılabilecek kayıplar nedeniyle özkaynakların sermaye yeterliliğine ilişkin düzenlemelere göre yetersiz kalmasının önüne geçilmesi amacıyla bulundurulması beklenen ilave özkaynak, sermaye koruma tamponu olarak tanımlanmakta.
     Diğer taraftan kredi genişlemesinin finansal sektörün genel risk düzeyini arttırabilecek düzeylere ulaşması nedeniyle özkaynakların sermaye yeterliliğine ilişkin düzenlemelere göre yetersiz kalmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, bankalarca bulundurulması beklenen ve belirli esaslar dahilinde hesaplanacak ilave özkaynak ise bankaya özgü döngüsel sermaye tamponu olarak adlandırılmakta ve bankalarca kredi portföylerinin ülkelere dağılımı dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Söz konusu hesaplamalara ilişkin usul ve esaslar ayrıca Kurul Kararı ile belirlenecek. Bahse konu tamponlar, idame edilmesi gereken asgari oranlar olmayıp, uyumsuzluk durumunda bankaların kar dağıtımlarının belirli oranlar nispetinde sınırlandırılarak öngörülen sermaye düzeyine ulaşmalarının sağlanması amaçlanmakta."
     Açıklamada, yönetmelik taslağı ile bankalarca, sermaye koruma tamponu ve döngüsel sermaye tamponu olarak bulundurulması beklenen ilave çekirdek sermaye tutarının hesaplanmasına ilişkin usul ve esasların düzenlendiği belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir