BDDK Başkanı Öztekin: (1) -"Bankacılık sektörü son 10 yılda yaklaşık yüzde 10,5 civarında reel…

  • Yazı boyutu
BDDK Başkanı Öztekin: (1) 
  -"Bankacılık sektörü son 10 yılda yaklaşık yüzde 10,5 civarında 
  reel…

BDDK Başkanı Öztekin: (1) -"Bankacılık sektörü son 10 yılda yaklaşık yüzde 10,5 civarında reel büyüme kaydetmiştir. Önümüzdeki 10 yıl içinde de böyle bir büyüme trendi izlemesi kuvvetle muhtemeldir" -"Mayıs 2012 itibariyle sermayesi yabancılar tarafından kontrol edilen 22 bankanın aktif payı karşılığı, sektörün toplam aktif toplamının yüzde 15,2'sine tekabül etmektedir" -"Kontrol tanımı dikkate alınmaksızın, halka açık paylar da dikkate alındığında yabancıların sektörün aktif büyüklüğünden aldığı pay, Mayıs 2012 itibariyle yüzde 41 olarak hesaplanmıştır" -"Bankacılık sektörünün büyümesinin yanında sağlığı da en önemli hedeflerimizin arasındadır. Bizim açımızdan sağlığı, büyüme kadar hatta büyümeden daha fazla önem arz etmektedir"

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, bankacılık sektörünün son 10 yılda yaklaşık yüzde 10,5 civarında reel büyüme kaydettiğini belirterek, önümüzdeki 10 yıl içinde de böyle bir büyüme trendi izlemesinin kuvvetle muhtemel olduğunu bildirdi.
     Öztekin, Ekonomi muhabirleri ile bir araya geldi. Rixos Otel'de düzenlenen tanışma toplantısında konuşan Öztekin, Mayıs 2012 itibariyle sermayesi yabancılar tarafından kontrol edilen 22 bankanın aktif payı karşılığının, sektörün toplam aktif toplamının yüzde 15,2'sine tekabül ettiğini söyledi. Öztekin, kontrol tanımı dikkate alınmaksızın, halka açık paylar da dikkate alındığında yabancıların sektörün aktif büyüklüğünden aldığı payın, Mayıs 2012 itibariyle yüzde 41 olarak hesaplandığını ifade etti.
     Sektörün dönem net karının ise Mayıs 2011-Mayıs 2012 arasında yüzde 14,1 oranında arttığını dile getiren Öztekin, bu artıştaki en önemli payın kamu bankalarına ait olduğunu, özel sektör bankalarında ise kısmen azalış gerçekleştiğini ifade etti.
    
     -"Sektörle birlikte yeni bir vizyon geliştirmek istiyoruz"-
    
     Bankacılık sektörünün sağlıklı gelişimi için BDDK'nın aktif bir oyuncu pozisyonunu korumasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Öztekin, sektörle birlikte yeni bir vizyon geliştirmek istediklerini bildirdi.
     Bankalar olduğu kadar tüketicilerin de eşit derecede ilgi ve görev alanlarında olduğunu belirten Öztekin, şunları kaydetti:
     "Bankacılık sektörü son 10 yılda yaklaşık yüzde 10,5 civarında reel büyüme kaydetmiştir. Önümüzdeki 10 yıl içinde de böyle bir büyüme trendini izlemesi kuvvetle muhtemeldir. Fakat altını çizerek ifade etmek isterim ki büyüme hedefi, orandan ibaret olmamalıdır. Bankacılık sektörünün büyümesinin yanında sağlığı da en önemli hedeflerimizin arasındadır. Bizim açımızdan sağlığı, büyüme kadar hatta büyümeden daha fazla önem arz etmektedir. Sektörün sağlıklı büyümesi için yeni kesimlere ve müşterilere hizmet vermesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de bankacılığın alacağı daha fazla yol alacağını düşünüyorum."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir