Bazı sendika ve odalardan ortak eylem -Özelleştirme İdaresi önünde toplanan grup, Seyitömer…

  • Yazı boyutu
Bazı sendika ve odalardan ortak eylem
  -Özelleştirme İdaresi önünde toplanan grup, Seyitömer…

Bazı sendika ve odalardan ortak eylem -Özelleştirme İdaresi önünde toplanan grup, Seyitömer Termik Santrali özelleştirmesinde nahai pazarlık görüşmesi öncesinde eylem yaptı

Türk Enerji-Sen, Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) ve TMMOB üyeleri, Seyitömer Termik Santrali'nin özelleştirme ihalesini protesto etti.
     Türk Enerji-Sen, ESM, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Jeoloji Mühendisleri Odası ile Maden Mühendisleri Odası üyeleri Seyitömer Termik Santrali özelleştirmesinde nihai pazarlık görüşmesi öncesinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde toplandı.
     Eylemde grup adına ortak basın açıklamasını, EMO Başkanı Cengiz Göltaş yaptı.
     Göltaş, başta enerji alanında olmak üzere diğer sektörlerde de uygulanan neoliberal politikalar ve özelleştirmelerin işsizliği, pahalılığı ve dışa bağımlılığı artırdığını savundu.
     Özelleştirmelerin, ekonominin düzelmesine ve devletin gelir elde etmesine olanak sunmadığını iddia eden Göltaş, bunların daha az ve pahalı hizmet, daha fazla külfet ve daha fazla vergi olarak topluma döndüğünü öne sürdü.
     Göltaş, merkezi ve stratejik bir planlamayla geleceği kurgulayarak, Türkiye'nin özgün koşullarına uygun, insan odaklı ve kamu yararı öncelikli enerji politikalarının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.
     Enerjinin temel bir insan hakkı olduğunu belirten Göltaş, şunları kaydetti:
     "Kamu çıkarını savunmayı temel ilke olarak gören sendikalar ve meslek odaları, yeraltı-yerüstü kaynaklarımızın talanına, enerji güvenliğimizin yok edilmesine ve ülkemiz enerji sektörünün dış kaynaklara bağımlılığının daha da artmasına yol açacak uygulamalara karşı mücadelesini sürdürmeye kararlıdır. Hükümeti de bu yanlışlıktan dönmeye davet ediyoruz."
    
    
    

Bu haberi 230 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir