Bazı malların ÖTV tutarlarında artışa gidildi -Garanti Yatırım Eylül ayı enflasyon beklentisini…

  • Yazı boyutu
Bazı malların ÖTV tutarlarında artışa gidildi
  -Garanti Yatırım Eylül ayı enflasyon beklentisini…

Bazı malların ÖTV tutarlarında artışa gidildi -Garanti Yatırım Eylül ayı enflasyon beklentisini yüzde 0,8'den yüzde 1,4'e, 2012 enflasyon beklentisini de yüzde 6,5'ten yüzde 7'ye yükseltti

Bazı ürünlerdeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışının ardından, Garanti Yatırımın Eylül ayı enflasyon beklentisini yüzde 0,8'den yüzde 1,4'e, 2012 sonu enflasyon beklentisinini de yüzde 6,5'ten yüzde 7'ye revize ettiği bildirildi.
     Yapılan açıklamada, Maliye Bakanlığının bütçe hedeflerindeki sapma nedeniyle bir dizi ÖTV artışına gittiği anımsatıldı.
     Açıklamasında, "Son artışın enflasyona etkisi hesabımıza göre alkollü içeceklerdeki fiyat artışı enflasyona çok düşük 0,044 puan, benzindeki zam 0,43 puan, motorlu taşıtlardaki zam ise 0,15 civarında yansıyacak. Toplam hesapladığımız etki 0,62 puan" ifadesine yer verildi.
     Açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Bu durumda, Eylül ayı enflasyon beklentimizi önceki yüzde 0,8 seviyesinden yüzde 1,4'e, 2012 sonu enflasyon beklentimizi de önceki yüzde 6,5 seviyesinden yüzde 7'ye yükseltiyoruz. Merkez Bankası 2013'ün ilk çeyreğinde yüzde 5 olan enflasyon hedefine yakınsanacağının altını çiziyordu. Bu zamlar sonrasında Mart-Nisan aylarında beklediğimiz yüzde 5-5,5 civarı enflasyon tahminimiz de yükselmiş oluyor. 2013 sonu enflasyon beklentimiz ise aynı şekilde 6 seviyesinde. Buna ek olarak 2013 başında sigaraya da zam gelmesi söz konusu. Zamlar faizde bir miktar tedirginlik yaratabilir."
    
    
    

Bu haberi 114 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir