Bazı bürokratların korunduğu iddiası -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: -"Hukuk devletinde hiçbir…

  • Yazı boyutu
Bazı bürokratların korunduğu iddiası
  -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı:
  -"Hukuk devletinde hiçbir…

Bazı bürokratların korunduğu iddiası -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı: -"Hukuk devletinde hiçbir kamu görevlisinin eylem ve işlemi soruşturma dışı değildir"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kaçakçılığa göz yuman bürokratların korunduğu iddiasıyla ilgili olarak, "Hukuk devletinde hiçbir kamu görevlisinin eylem ve işlemi soruşturma dışı değildir. Bu çerçevede kamu görevi yapan kamu denetim elemanlarının eylem ve işlemlerinin gerekmesi halinde incelemeye konu edilmesi hukuki işlemlerin gereği" açıklamasında bulundu.
     Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, dün bir gazetede yer alan "8 Ay Gizlenen Rapor" başlıklı haberin, doğru bilgilerden yoksun, kamuoyunu yanlış yönlendiren, kurumları ve kişileri töhmet altında bırakan tarzda olduğu belirtildi.
     Esendere Gümrük Müdürlüğü'nden İran'a yapılan ihracatlar, sınır ticareti kapsamında gerçekleştirilen işlemler ile bazı firmaların Esendere, Hakkari, Ambarlı ve Atatürk Havalimanı gümrük müdürlüklerinden yaptıkları ihracatların incelenmesi için başmüfettiş ve müfettişlerden oluşan bir çalışma ekibinin görevlendirildiği bildirilen açıklamada, 7 Şubat 2011 tarihli Soruşturma Raporu'nda, inceleme soruşturma konusu firmalar adına Esendere, Halkalı, Ambarlı ve Atatürk Havalimanı gümrük müdürlüklerince tescilli ihracat beyannameleri kapsamında yapılan ihracatlar karşılığı haksız KDV iadesinden yararlandıklarının tespit edildiği belirtildi.
     Açıklamada, "Anılan soruşturma Raporu, gereğinin yapılması için Ankara, Yüksekova ve Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılıklarına, Kalkınma, Ekonomi ve Milli Savunma bakanlıklarına, Bakanlığımız birimlerine; haksız alınan KDV'nin takip ve tahsili için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına; suç gelirlerinin aklanması mevzuatı açısından değerlendirilmek üzere Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığına, MİT Müsteşarlığına ve ayrıca Hakkari Valiliğine gönderilmiştir" ifadesi kullanıldı.
     Haberde bahsedilen raporun, inceleme soruşturmayı yürüten 5 müfettişten 2'si tarafından imzalanmadan, Gümrük ve Ticaret Başmüfettişleri Murat Şanlı, Ali Ortapolat ve Ahmet Ünal tarafından imzalanmış ve hukuken tekemmül etmemiş 16 Mayıs 2012 tarihli rapor olduğununa dikkat çekilerek, açıklamada şunlar kaydedildi:
     "Bahse konu raporun sümen altı edildiği iddiaları doğru olmayıp, inceleme soruşturmanın devamını yürüten ve Başmüfettiş ve Müfettişlerden oluşan 6 kişilik çalışma ekibine gönderilmiş olup, bahse konu rapor bu ekipçe değerlendirilmektedir.
     Söz konusu rapor konusunda, Bakanlık merkez birimleriyle ilgili yapılan değerlendirmelerin, ilgililerin yürüttükleri iş kapsamında sahip oldukları görev ve yetki sınırları içerisinde doğru değerlendirmeler olmadığı, rapora konu edilen kişi ve firmalarla ilgili yapılan yorum ve değerlendirmelerin, birçok özensizlikleri barındırdığı, eksik ve/veya yanlış verilerden hareketle değerlendirmeler yapıldığı, bir kısım ihracatlarla ilgili yapılan yurtdışı araştırması sonucunda, yurtdışından uygun olduğuna dair bilgi alınan ihracatlarla ilgili olarak hayali ihracat değerlendirmesi yapıldığı, yürütülen iş kapsamında, söz konusu rapor ve rapordaki tespit, değerlendirme ve yorumların, tüm yönleriyle yeniden değerlendirilmekte olduğu inceleme soruşturmayı yürüten müfettişlerce bildirilmiştir."
     Söz konusu soruşturmaya Kaçakçılıkla Mücadele, Gümrük, Türk Ceza ve Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında kanunlar kapsamında geniş çaplı olarak devam edildiği kaydedilen açıklamada, "Hukuk devletinde hiçbir kamu görevlisinin eylem ve işlemi soruşturma dışı değildir. Bu çerçevede kamu görevi yapan kamu denetim elemanlarının eylem ve işlemlerinin gerekmesi halinde incelemeye konu edilmesi hukuki işlemlerin gereğidir" değerlendirmesinde bulunuldu.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir