Bayramiç elması TBMM'de tanıtıldı -Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ulus: -"Tanıtımı yapılırsa çok…

  • Yazı boyutu
Bayramiç elması TBMM'de tanıtıldı
  -Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ulus:
  -"Tanıtımı yapılırsa çok…

Bayramiç elması TBMM'de tanıtıldı -Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ulus: -"Tanıtımı yapılırsa çok daha fazla üretim gerçekleştirilebilir"

Bayramiç elmasının, TBMM'de tanıtıldığı bildirildi.
     Türkiye Ziraat Odaları Birliğinden (TZOB) yapılan yazılı açıklamada, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından kuliste, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus'un, Çanakkale Milletvekilleri Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir ile birlikte organik Bayramiç elmasını tanıttıkları kaydedildi.
     Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit'e Bayramiç elması ikram edildiği belirtilen açıklamada, toplam 3 ton elma dağıtıldığı ifade edildi.
     Ulus, coğrafi tescili alınan Bayramiç beyazının ardından Çanakkale domatesi ve Bayramiç elması ile Lapseki şeftalisinin de tescil başvurusunun yapılacağını belirterek, "Bölgede 12 bin ton Bayramiç beyazı, 110 bin ton Bayramiç elması, 600 bin ton Çanakkale domatesi, 60 bin ton da Lapseki şeftalisi üretiliyor. Bu ürünlerin tanıtımı yapılırsa çok daha fazla üretim gerçekleştirilebilir" değerlendirmesinde bulundu.
     Ulus, Lapseki kirazı, Yenice Kapya biberi ve Ayvacık organik zeytinyağının coğrafi tescilini sağlamayı amaçladıklarını da ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir