Bavyera Yatırım Fırsatları Forumu -TUSKON Yönetim Kurulu Üyesi Turan: -"Karşılıklı…

  • Yazı boyutu
Bavyera Yatırım Fırsatları Forumu
  -TUSKON Yönetim Kurulu Üyesi Turan:
  -"Karşılıklı…

Bavyera Yatırım Fırsatları Forumu -TUSKON Yönetim Kurulu Üyesi Turan: -"Karşılıklı (Türkiye-Bavyera)ticaretimiz ise 35 milyar dolara ulaşmıştır. ancak bu rakam daha yakından incelendiğinde bu ticaretin ve yatırımların iki ülke arasındaki potansiyelin çok altında olduğu görülecektir"

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Üyesi Efsane Turan, "Karşılıklı (Türkiye-Bavyera)ticaretimiz ise 35 milyar dolara ulaşmıştır. ancak bu rakam daha yakından incelendiğinde bu ticaretin ve yatırımların iki ülke arasındaki potansiyelin çok altında olduğu görülecektir" dedi.
     Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Üyesi Efsane Turan, "Türkiye - Bavyera Yatırım Fırsatları Forumu"nda, Almanya ile köklü ticari ve diplomatik ilişkilerin Prusya Krallığı dönemine dayandığını belirterek, "İyi ilişkilerimiz karşılıklı ticaretimize ve yatırımlara önemli anlamda şekil vermiştir. Almanya ve Türkiye'nin birbirleri için son derece önemli ekonomik ortaklar olduğu gerçeğidir ve bu ortaklığın her geçen yıl büyüdüğünü görmekten son derece memnuniyet duymaktayız" dedi.
     Türkiye'de sadece 2012 yılında 330 Alman şirketin otomotiv, inşaat, enerji, hizmet ve sağlık sektörlerinde faaliyet göstermeye basladığına vurgu yapan Turan, "Karşılıklı ticaretimiz ise 35 milyar dolara ulaşmıştır. ancak bu rakam daha yakından incelendiğinde bu ticaretin ve yatırımların iki ülke arasındaki potansiyelin çok altında olduğu görülecektir" dedi.
     Gerçekleşen ticaret hacminde "aslan payı"nın önde gelen birkaç şirketin arasındaki ticaretten kaynaklandığına işaret eden Turan, iki ülke büyük şirketlerinin tümü arasındaki ticaretin de artması gerektiğini söyledi.
     KOBİ'ler arasındaki ticareti arttırmaya yönelik faaliyetlere hız verilmesi gerektiğini dile getiren Turan, "Dünyada değişen üretim ve Pazar dengelerinde Türk-Alman ortaklığının sunacağı çok ciddi imkanlar olduğunu düşünüyorum. Bu ortaklığın imkanlarının daha geniş kesimler tarafından değerlendirilmesi hem değerin yayılmasını hem de artmasını temin edecektir.
     TUSKON olarak bu konuda ciddi bir teşvikte bulunmakta ve her yıl 50'ye yakın ticaret heyetimizi Almanya'ya iş gezisi icin göndermekteyiz" diye konuştu.
    
     -"Alman-Türk toplumu, Almanya'nın geleceğine ve ekonomisine önemli katkıda bulunuyor"-
    
     İkili ticari ilişkilerin ötesinde, Alman - Türk ortaklıkları için, 3. ülkelerde, dünyanın dört bir yanında büyük fırsatlar olduğunun bariz bir gerçek olduğunu anlatan Turan, Almanya'da yaşayan Türklerin iş hayatında çok aktif olduklarına dikkati çekerek şunları kaydetti:
     "Almanya'da yaşayan Türk asıllı Alman vatandaşların diğer Avrupa ülkelerinden daha belirgin bir şekilde iş dünyasında kendi başarı hikayelerini ürettiklerini görüyoruz. İnşaat, hizmet, gıda, sanayi, otomotiv gibi sektörlerde genelde küçük ve orta ölçekli iş yerleri olan Alman-Türk toplumu, azımsanmayacak bir şekilde hem istihdam sağlıyor hem de Almanya'nın geleceğine ve ekonomisine önemli katkıda bulunuyor.
     Almanya'da iş yapan bu girişimcilerin kurmuş oldukları sivil toplum kuruluşların Türkiye ve bulundukları ülke arasında karşılıklı ticaretin ve yatırımların büyümesi adına her iki ülkenin hem kültürünü hem de legal yapılarını biliyor olmaları çok ciddi bir avantajdır. Bu avantajı en iyi şekilde kullanmak hem Almanya hem de Türkiye adına ciddi bir kazanım olacaktır."
    
     -Kurt: "Afrika, Yakın Doğu ve Orta Asya'da olan gelişmeleri yakın takip ediyoruz"-
    
     Almanya İşveren Dernekleri Federasyonu (BUV) Genel Sekreteri Önder Kurt ise Almanca olarak gerçekleştirdiği sunumda, kendilerinin Almanya'da hizmet veren bir federasyon olduğunu belirterek Almanya'daki 'know-how' ile Türkiye'deki girişimciliğin potansiyelinin yüksek olduğunu ve bundan yararlanılması gerektiğini söyledi.
     Kurt, dernek üyelerinin son 10 yılda 4 kat arttığını belirterek, BUV'un artık farklı ülkelerde genişlemek istediğini bildirdi.
     Türk- Alman ortaklıklarının önemine değinen Kurt, "Afrika, Yakın Doğu ve Orta Asya'da olan gelişmeleri yakın takip ediyoruz, büyüyebilecek pazarlara odaklanıyoruz. Afrika'da yakın doğuda Orta Asya'daki gelişmeleri de takip ediyoruz. Hala büyüyebilecek Türk-Alman ortaklıkları için büyük potansiyel var" dedi.
     Yapılan iş ve yatırım forumlarının iki ülke arasındaki ticaret hacmine çok ciddi katkı sağladığını ifade eden Kurt şöyle devam etti:
     "Şunu tavsiye ediyoruz; expertizlerin üzerine daha da yoğunlaşmamız gerekir. Bavyera'da 3 yeni derneğimiz kuruluyor.
     Toplumlarımız arasındaki diyaloğu da katmamız gerekir çalışmalarımıza. Ama öbür taraftan da şirketlerimizi bir araya getirmek zorundayız. Türkiye'den çok sayıda delegasyonlar, heyetler geliyor. Almanya'ya 5 bin şirket gelmiştir ve biz bunlara danışmanlık rehberlik ettik ziyaretleri sırasında.
     Biz her türü ziyaret için gelen dostlarımıza hizmetlerimizi sunuyoruz. Çünkü o kadar potansiyel var ki biz bunları hep birlikte yaşayalım istiyoruz."
    
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir