Bavyera eyaleti iş heyeti İzmir'de -Başbakan Yardımcısı Martin Zeil: "Şehir planlaması…

  • Yazı boyutu
Bavyera eyaleti iş heyeti İzmir'de 
  -Başbakan Yardımcısı Martin Zeil:
  "Şehir planlaması…

Bavyera eyaleti iş heyeti İzmir'de -Başbakan Yardımcısı Martin Zeil: "Şehir planlaması konusunda orta ölçekli ve yetkin şirketlerimiz, planlama aşamasından, enerji yenileme ve depreme dayanıklı yapılar konularına kadar farklı alanlarda kente katkı sağlayabilir"

Almanya'nın Bavyera Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Altyapı, Ulaştırma ve Teknoloji Bakanı Martin Zeil ile beraberinde milletvekili, finans ve ekonomi sektörünü yöneticilerinden oluşan heyet, İzmir Valisi Cahit Kıraç'ı ziyaret etti.
     Heyeti makamında kabul eden Vali Kıraç, yaptığı açıklamada, heyetin İzmir'in ekonomisi, tarımı, eğitimi, bilişim sektörü, kültür varlıkları ve turizm sektörü konusunda bilgi alışverişinde bulunduğunu belirtti.
     Görüşmede İzmir'in EXPO 2020 adaylığını da görüştüklerini bildiren Vali Kıraç, Zeil'in Almanya'nın bu konuyla çok ilgili olduğunu ve destek konusunda görüşmeler yapacağını söylediğini aktardı.
     Martin Zeil de Türkiye ziyaretleri sırasında farklı alanlarda yoğun görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek Türkiye ile Bavyera arasında arasında farklı alanlarda iş birliği imkanlarının olduğunu düşündüğünü ifade etti.
     Türkiye'de özellikle, araştırma geliştirme, teknoloji, enerji verimliliği şehir planlamacılığı ve yenileme konularında birlikte çalışabileceklerini kaydeden Zeil, "2020 yılında EXPO'yu hep beraber kutlamak istiyoruz" diye konuştu.
     Zeil, kent yenileme konusundaki sözlerine ilişkin gazetecilerin sorusu üzerine, kentsel dönüşüm konusunda Bavyera eyaletinde orta ölçekli ve yetkin şirketlerin bulunduğunu, bu şirketlerin planlama aşamasından, enerji yenileme ve depreme dayanıklı yapılar konusuna kadar farklı alanlarda kente katkı sağlayabileceğini vurguladı.
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sanayi Odası Başkanı ile görüşmelerinde şehir planlama konusunu da ele aldıklarını kaydeden Zeil, "Şehir planlaması kongresi düzenlenmesi gündemde. Burada çıkacak projelere eyaletteki firmaların katkı sağlayabileceklerini düşünüyoruz" dedi.
     Başka bir soru üzerine vize konusundaki talepleri kolaylaştırmak için çabaladıklarını ifade eden Zeil, vize muafiyeti konusunda iki tarafın da atması gereken adımlar bulunduğunu söyledi.
     Vali Kıraç, daha sonra Zeil'e EXPO için hazırlanan tanıtım kitapçığı hediye etti.
    
    
    

Bu haberi 191 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir