Batum-Antalya İş Forumu başladı -Antalya'dan gelen yatırımcılarla Gürcistan'daki yatırımcıları…

  • Yazı boyutu
Batum-Antalya İş Forumu başladı
  -Antalya'dan gelen yatırımcılarla Gürcistan'daki
  yatırımcıları…

Batum-Antalya İş Forumu başladı -Antalya'dan gelen yatırımcılarla Gürcistan'daki yatırımcıları buluşturan toplantılarda turizm, tarım ve inşaat alanında işbirliği görüşmeleri yapılacak

Gürcistan Uluslararası Yabancı Yatırımcılar Derneği ile Antalya Döşemealtı Sanayici ve İşadamları Derneği (DÖSİAD) işbirliğinde düzenlenen Batum-Antalya iş forumu başladı.
     Batum Sheraton Otel'de düzenlenen Batum-Antalya İş Forumu'nun açılış toplantısına Gürcistan'ın Acara Özerk Bölgesi Tarım Bakanı Donari Surmanidze, Türkiye'nin Batum Başkonsolosluğu Ticaret Ateşesi Volkan Berker, Acara Ticaret Odası ve Sanayi Odası Başkanı Tamaz Shavadze, DÖSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Gencer ile Batumlu ve DÖSİAD üyesi işadamları katıldı.
     Batum Belediye Başkanı Chkhaidze, kentin yapılanması için son yıllarda çok büyük çalışmalar yürüttüklerini, bunda da ciddi mesafeler kat edildiğini belirtti.
     Batum'da yapılan çalışmaların insanların gözü önünde olduğuna değinen Chkhaidze, "İnsanların yatırımlardan istifade etmesi için çalışıyoruz. Büyük aşamalar kaydedildi. Gerçekten çok sevinçliyiz. Bizim dostlarımız ve meslektaşlarımız geldi. Batum'un başarısında en büyük örnek Türkiye'dir. Türkiye'den ticaret ve turizm alanında örnekler almaya devam edeceğiz" diye konuştu.
     Türkiye'de hata yapmanın en az seviyede olduğuna dikkati çeken Chkhaidze, Türk işadamlarından hata yapmamayı, Antalyalı işadamlarından ise başarılı olmayı öğrendiklerini kaydetti.
     Başkan Chkhaidze, 3 gün sürecek forum görüşmelerinde önemli sözleşmeler imzalanması temennisinde bulundu.
     Acara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamaz Shavadze de Gürcistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her gün arttığını, ilişkilerin diğer ülkelere örnek olduğunu belirtti.
     Bölgedeki yabancı yatırımcı oranının yüzde 65'den fazla olduğuna dikkat çeken Shavadze, "Türk işadamları Batum'da başarılı çalışmalar sürdürmekteler. Tarım, turizm, tekstil alanlarındaki yatırımlar bizi sevindiriyor. 400'den fazla Türk firması yatırım yapıyor. Acara Bölgesinde Türk yatırımcıların ciddi yatırımları söz konusu. Atılan bu adımlar umarım bizi daha ileriye götürecektir" dedi.
     Batum'da atılan adımların yeterli olmadığını, geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Shavadze, şunları söyledi:
     "Daha çok yatırım için sizleri kendi üyelerimiz gibi görüyoruz, görmeye devam edeceğiz. Güzel ilişkiler olacaktır. Bizim odamız yeni bir proje geliştiriyor. Sanayi bölgesi kurmaya çalışıyoruz. Türk işadamlarının tecrübesini paylaşmak istiyoruz. Türk işadamlarını yanımızda görmek, desteklerini hissetmek istiyoruz. Gürcistan, Kafkasya için örnek bir bölge kurabiliriz."
    
     -Türk katılımcılar-
    
     Ticaret Ateşesi Volkan Berker ise Batum'da iş yapmak isteyen Türk işadamlarının Bursa'da, Trabzon'da, İzmir'de iş yapar gibi kolaylıklar yaşayacağını söyledi.
     Yakında başlanacak tek gümrük uygulamasıyla Türkiye'den gelişte Türk gümrüğü, Batum'dan çıkışta sadece Batum gümrüğünde işlem yapılacağını belirten Berker, "Gürcü dostlarımız çok yakın davranıyor ve ellerinden gelen desteği bize gösteriyorlar. Hükümetler arasındaki ilişkiler oldukça iyi, son bir haftada üç önemli görüşme oldu" diye konuştu
     Ekonomik ilişkiler konusunda büyük adımlar atıldığını vurgulayan Berker, Batum'da ticaret hacminin bu sene 1,5 milyar doları aştığını, kentteki bitmiş yatırımların 250 milyon dolar, devam eden yatırımların ise 350 milyon dolar olduğunu kaydetti.
     DÖSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Gencer de Gürcistan'ın coğrafya ve yaşam bakımından Türkiye ile benzerlikler taşımasının dostluğu artırdığını dile getirdi.
     Batum'u, Karadeniz'in Antalya'sı olarak gördüklerini ifade eden Gencer, şöyle konuştu:
     "Akdeniz'de aldığımız yolu Batum da turizm alanında adım adım kat ediyor. İnanıyorum ki birlikte ilerlemenin yolunu bu ziyaretlerle bulacağız. Antalya, Türkiye'nin büyük kentleri arasında yer alıyor. Antalya'da turizm ilk sırayı alıyor. Turizme ve tarımla özdeşleşmiş bir yerde sanayiden söz etmek tezat gelebilir, ancak sanayinin konumlandığı bölgeyi inceleyecek olan herkes yapılan üretimlerin turizm ve tarımla uyumlu olduğunu görecektir. Gerçekten çevreye duyarlı sanayi Antalya'dadır."
     Gencer, Antalyalı işadamlarının yatırımlarının Rusya'ya kadar uzandığını, yürüyen merdivenden asansöre kadar geniş yelpazedeki üretimlerde elde ettikleri başarıyı Batumlu işadamları ile işbirliği köprüsü kurmakta kullanacaklarını söyledi.
     Batum'da işbirliği için olduklarını vurgulayan Gencer, Batumlu ve Antalyalı girişimcilerin, merkezi hükümetlerin de desteğiyle örnek işbirliği kuracak her türlü kapasiteye sahip olduğuna inandığını belirtti.
     Konuşmalardan sonra Antalya'dan gelen işadamları ile Gürcistan'daki işadamları ikili görüşmeler yaptılar.
     İş forumu, 17 Haziran Pazar gününe kadar sürecek.
    
    
    

Bu haberi 101 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir