BAŞKENTGAZ: -"Scada sisteminden kontrol edilemeyen istasyonlar, mobil ekiplerimiz tarafından…

  • Yazı boyutu
BAŞKENTGAZ:
  -"Scada sisteminden kontrol edilemeyen istasyonlar, mobil 
  ekiplerimiz tarafından…

BAŞKENTGAZ: -"Scada sisteminden kontrol edilemeyen istasyonlar, mobil ekiplerimiz tarafından düzenli olarak denetlenmektedir" -"Sistemdeki basınçta herhangi bir artma veya azalma halinde, tüm reglaj istasyonlarında bulunan ani kapama vanası sayesinde gaz akışı kesilmekte ve sorunun büyümesi engellenmektedir" -"Vatandaşlarımızın tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok"

Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ (BAŞKENTGAZ), Scada sisteminden kontrol edilemeyen istasyonların, mobil ekipler tarafından düzenli olarak denetlendiğini bildirdi.
     BAŞKENTGAZ'dan bir gazetede yer alan habere ilişkin yapılan yazılı açıklamada, söz konusu haberdeki ifadelerin, abartılı ve halkı paniğe sevk edici olduğu belirtildi.
     Scada sistemince kontrol edilemeyen basınç düşürme istasyonlarının, mobil ekipler tarafından düzenli olarak denetlendiği ifade edilen açıklamada, vatandaşların tedirgin olmasını gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığı bildirildi.
     Basınçta herhangi bir artma veya azalma halinde, tüm reglaj düşürme istasyonlarında bulunan ani kapama vanası sayesinde gaz akışının kesildiği ve sorunun büyümesinin engellendiğine dikkat çekilerek, mobil bakım-onarım ekiplerinin Scada sisteminde gözükmeyen 200 istasyonu daha sıkı kontrol ederek bu eksikliği telafi ettikleri belirtildi.
     Türkiye'nin ilk doğalgaz kullanmaya başlayan kenti olan Ankara'da, 1989 yılından beri önemli sayılabilecek bir kaza veya patlama yaşanmadığı belirtilerek, mobil araçlar ve yaya ekipleriyle, son teknolojiyle üretilmiş hassas doğalgaz dedektörleri kullanılarak, Ankara mücavir alan sınırları içindeki dağıtım şebekesinde, cadde ve sokaklarda, hatta site içlerindeki alanlarda yılda ikişer kez kaçak tespit ve kontrolü yapıldığı ifade edildi.
    
     -Scada Sistemi-
    
     Açıklamaya göre, dağıtım şebekesindeki basınç düşürme istasyonlarıyla ilgili bilgi ve verilerin alındığı sistem Scada sistemi, hattaki veya vanadaki kaçağı değil, reglaj istasyonlarındaki basınç, sıcaklık, filtre kirliliği gibi verileri yansıtıyor. Dağıtım şebekesinin herhangi bir noktasında meydana gelebilecek bir gaz kaçağının Scada sistemi üzerinden takip edilebilmesi mümkün değil.
     Mücavir alan sınırları içinde, şirkete ait, 9 bin 500 kilometreye yakın dağıtım şebekesi bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 191 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir