BAŞKENTGAZ Genel Müdürü Kırşan: -"Yasal düzenlemeyle dağıtım şirketlerinin de kendi depolama…

  • Yazı boyutu
BAŞKENTGAZ Genel Müdürü Kırşan:
  -"Yasal düzenlemeyle dağıtım şirketlerinin 
  de kendi depolama…

BAŞKENTGAZ Genel Müdürü Kırşan: -"Yasal düzenlemeyle dağıtım şirketlerinin de kendi depolama şirketlerini kurması önem arz ediyor" -TEİAŞ Genel Müdür Yardımcısı Balanuye: -"Türkiye, 50 bin kilometreyle Avrupa'nın en uzun iletim şebekesine sahip ülkesi"

Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ (BAŞKENTGAZ) Genel Müdürü İbrahim Kırşan doğalgazda depolama kapasitenin önemine dikkati çekerek, "Yasal düzenlemeyle dağıtım şirketlerinin de kendi depolama şirketlerini kurması önem arz ediyor" dedi.
     EnerjiPort-SecurAjans tarafından düzenlenen Doğalgaz ve Elektrik Arz Güvenliği Zirvesi 2013'te, konuşan Kırşan, sağlıklı bir piyasa ve arz güvenliği için kamu otoritesinin önemine de dikkati çekti. Kırşan, Türkiye'nin ithal ettiği doğalgaz ile depolama kapasitesi arasında dengesizlikler olduğunu ifade etti.
     Kırşan, gazın depolanması noktasındaki tedbirlerin artırılması gerektiğini belirterek, "Yasal düzenlemeyle dağıtım şirketlerinin de kendi depolama şirketlerini kurması önem arz ediyor" diye konuştu.
    
     -"Nitelikli insan kaynağı arz güvenliği kadar önemli"
    
     Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış ise enerji sektörünün çok dinamik bir sektör olduğunu, bu nedenle sık yaşanana kanun değişikliklerinin normal karşılanması gerektiğini dile getirdi.
     Türkiye'nin enerji politikasının temel hedefinin zamanında güvenilir ve yeterli miktarda enerjiyi, çevreyi koruyarak, tüketiciye sunmak olduğunu kaydeden Alış, ülkenin 2008-2009 yıllarında yaşanan krizlere rağmen önemli bir büyüme ve serbestleşmeyi sağladığını söyledi.
     Arz güvenliğin sağlanmasındaki en önemli argümanın yeni ilave kapasitenin zamanında devreye girmesi olduğunu kaydeden Alış, rekabeti sağlayan bir elektik piyasasına geçişin, sektörde faaliyet gösteren şirket ve kişi sayısını da artırdığını söyledi.
     Alış, sektörün en önemli sorunlarından birinin de nitelikli insan kaynağı eksikliği olduğunu belirterek, "Enerji sektörüne nitelikli insan kaynağı gerekiyor. Bu mesele arz güvenliği kadar önemli" ifadelerini kullandı.
    
     -"Türkiye Avrupa'nın en uzun iletim şebekesine sahip"
    
     Türkiye Elektrik İletişim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Balanuye ise Türkiye'nin 50 bin kilometreyle Avrupa'nın en uzun iletim şebekesine sahip ülkesi olduğunu ifade etti.
     Gündeydoğu Anadolu Bölgesi'nde özellikle Şanlıurfa-Diyarbakır-Mardin üçgeninde bulunan kaçak pompaların iletim sisteminin kalitesine büyük zarar verdiğini kaydeden Balanuye, sulama sisteminde yapılacak köklü birtakım değişikliklerle bu sorunun çözülebileceğini söyledi.
     Balanuye, çevre başta olmak üzere iletim projeleri ile ilgili açılan davaların, yatırımların gecikmesine neden olduğunu da belirtirken, Erzurum-Borçka arasında 400 kilovoltluk hattın sadece 3 direğinin Sümbüllü isimli bir köyden geçirilemediğini ve çalışmanın geciktiğini kaydetti.
     İstanbul'un elektrik arz güvenliğinin sağlanabilmesi için TEİAŞ tarafından yapılan Çanakkale Denizaltı Kablo Projesi hakkında da bilgi veren Balanuye, hattın kablolarının 3,5 yılın ardından Çanakkale Boğazı'ndan geçirilebildiğini bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir