Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin özelleştirmesi -Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu…

  • Yazı boyutu
Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin özelleştirmesi
  -Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu…

Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin özelleştirmesi -Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Torun: -"Doğalgaz ithal, dövize bağlı, şu anda da kurlar iyi, bir problem yok, zam olacağını zannetmiyorum" -"Ödeme konusunda yüzde 50 peşin, yüzde 25, yüzde 25 ödeme şeklini tercih edeceğiz" -"Türk ekonomisine faydalı olacak bir ortaklık yaparız ama sırf ortaklık yapmak için de ortaklık yapmayız"

Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmelerinde, en yüksek teklifi veren Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, "Doğalgaz ithal, dövize bağlı, şu anda da kurlar iyi, bir problem yok, zam olacağını zannetmiyorum" dedi.
     Torun, ihale sonrası yaptığı açıklamada, şirketin satışı için daha önce yüksek teklifler verildiğini, o günden bugüne geçen sürede birtakım düzeltmelerin, 500 milyon dolar gibi bir fiyat farkının olduğunu anımsattı. İşi yapan kişinin işten kar edeceğini umarak yapacağına dikkati çeken Torun, kendilerinin de bu işten kar etmeyi umdukları için bu işe girdiklerini, kar ederken halka da hizmet edeceklerini, ticarette de esasın bu şekilde olduğunu söyledi.
     Daha önceki ihalelerin sadece doğalgaz sayaçlarından değil, Başkentgaz'daki yerel yönetim hissesindeki belirsizliklerden kaynaklanan sorunlardan dolayı iptal edildiğini kaydeden Torun, şimdi bu problemlerin giderildiğini, şirketi devraldıktan sonra, var olan problemlerin de hepsinin sırasıyla giderileceğini dile getirdi.
     Torun, ortaklık konusuna ilişkin olarak da "Türk ekonomisine faydalı olacak bir ortaklık yaparız ama sırf ortaklık yapmak için de ortaklık yapmayız" değerlendirmesinde bulundu.
     Doğalgaz zammıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Torun, zam konusunun kendi konuları olmadığını, kendilerinin bir dağıtım şirketi satın aldıklarını ve neticede gazı alırken BOTAŞ'a bağlı olduklarını kaydederek, "Her nedense zam olmadan, zam olacak deyip onu kabulleniyoruz, yani biz çağırıyoruz. Doğalgaz ithal, dövize bağlı, şu anda da kurlar iyi bir problem yok, ben zam olacağını zannetmiyorum" diye konuştu.
    
     -"Yüzde 50 peşin ödeyeceğiz"-
    
     Ödemeler konusunda bilgi veren Torun, yüzde 20-25 aralığında özkaynak kullanacaklarını, kredi konusunda çalışmalarının bulunduğunu, bu ülkede ticaret yaptıklarını ve itibarlı firmalara sahip olduklarını kaydetti.
     Torun, "Ödeme konusunda yüzde 50 peşin, yüzde 25, yüzde 25 ödeme şeklini tercih edeceğiz" ifadelerini kullandı.
     İGDAŞ'a ilgilerinin devam edip etmeyeceği yönündeki soruya ise Torun, şu yanıtı verdi:
     "Gelin ata binmiş ya nasip demiş. Mutlaka yatırımları yapacağız ama ilk önce bu ihaleyi neticelendirmek istiyoruz. Daha sonra kısmette varsa, pilavdan dönenin kaşığı kırılsın. Biz nasibe, kısmete ve hayra inanmış insanlarız."
    
    
    

Bu haberi 216 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir