Basel III kurallarında değişikliğe gidildi -Akbank Ekonomik Araştırmalar: "Onaylanan yeni…

  • Yazı boyutu
Basel III kurallarında değişikliğe gidildi
  -Akbank Ekonomik Araştırmalar: "Onaylanan yeni…

Basel III kurallarında değişikliğe gidildi -Akbank Ekonomik Araştırmalar: "Onaylanan yeni kurallar, 2 yıl önceki taslaklardan çok daha esnek"

Akbank Ekonomik Araştırmalar, regülatörlerin Basel III'ün öngördüğü likidite kurallarının tahminlerden daha gevşek olacağını ve 2019'a kadar uygulanmaya konulmayacağını açıklamasının bankalar tarafından olumlu karşılandığını belirtti.
     Akbank Ekonomik Araştırmalar bülteninde 2008'deki bankacılık krizinin tekrarını önlemeyi hedefleyen "likidite karşılama oranı"nın (liquidity coverage ratio; LCR) bankalara kriz dönemlerinde ayakta kalabilmeleri için "kolay nakde çevrilebilir varlıklar" ve yeterli miktarda likiditeye sahip olma zorunluluğunu getirmeyi hedeflediğini kaydetti.
     Bültende, onaylanan yeni kuralların, 2 yıl önce üzerinde tartışılan taslaklardan çok daha esnek olduğu vurgulanarak, şu değerlendirmelerde bulunuldu:
     "Bankalar, çok daha çeşitli likit varlık gruplarını likidite karşılama rasyolarına yönelik bir tampon olarak tutabilecek. Sermaye tamponu olarak kullanılabilecek varlık sınıflarının yanı sıra hesaplama yöntemleri de değiştirilerek, kurumların mevduat çıkış riskine karşı tutmak zorunda oldukları likidite büyüklüğünün de azaltılmasını hedefliyor."
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir