Başçı, soruları yanıtladı!

  • Yazı boyutu
Başçı, soruları yanıtladı!

Merkez Bankası Başkanı Başçı, soruları yanıtladı: "(Yüzde 5 enflasyon hedefi) Biz yüzde 5'in Türkiye için yapılabilir olduğunu düşünüyoruz. Bunun önündeki tek engel enflasyon beklentilerinin yalnızca uluslararası yatırımcılar açısından değil, Türkiye'nin yerleşikleri açısından da yüzde 5 seviyesine inmesi"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yüzde 5 enflasyon hedefinin ulaşılabilir olduğunu belirterek, "Bunun önündeki tek engel enflasyon beklentilerinin yalnızca uluslararası yatırımcılar açısından değil, Türkiye'nin yerleşikleri açısından da yüzde 5 seviyesine inmesi" dedi.
     Başçı, "Enflasyon Raporu"nu açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Açıklamalarında faiz indirimi mesajı verip vermediğine ilişkin soru üzerine Başçı, faiz indirimiyle ilgili mesaj vermediğini belirterek, konunun sadece faiz koridorunun genişliğiyle ilgili olduğunu söyledi.
     Son açıklanan bütçe rakamlarındaki "bir miktar bozulmaya" ilişkin soru üzerine Başçı, Merkez Bankası'nın karı düşüldüğünde bütçe performansında bir zayıflamanın görüldüğünü dile getirdi. Bu zayıflamanın önemli kısmının ithalattan alınan vergilerden kaynaklandığını ifade eden Başçı, iç talepte KDV gelirleri açısından da zayıf bir seyir olduğunu kaydetti.
     "Türkiye'nin mutlaka bir miktar faiz dışı fazla vermesinde fayda var" diyen Başçı, faiz dışı fazla vermenin OVP ile uyumlu olması halinde herhangi bir sorun olmadığını belirtti.
     Türkiye'nin kamu borcunun gayri safi milli hasılaya oranının düşmesinin Türkiye'yi pek çok şoka karşı koruduğunu dile getiren Başçı, "Bunun daha da iyileşmesi daha da fazla bir koruma sağlayacak" dedi.
    
     -Yüzde 5 enflasyon hedefi ulaşılabilir-
    
     Türkiye'nin yüzde 5'lik enflasyon oranına inmesinin yapısal enflasyonda da bir düşüşü gerektirdiği hatırlatılarak, "Bunu nasıl sağlayacaksınız-" sorusuna Başçı, şu yanıtı verdi:
     "Biz yüzde 5'in Türkiye için yapılabilir olduğunu düşünüyoruz. Bunun önündeki tek engel enflasyon beklentilerinin yalnızca uluslararası yatırımcılar açısından değil, Türkiye'nin yerleşikleri açısından da yüzde 5 seviyesine inmesi. Yani biz kararlılığı göstereceğiz, biz bunun arkasında duracağız. Enflasyon gerçekten yüzde 5'e düşecek. Ondan sonra Türkiye'deki yerleşiklerin beklentisi yüzde 5'e düşecek."
     Piyasaya verilen TL miktarının düzenli olarak azaldığı ve oluşan yüksek miktarda likidite bağımlılığının yavaş yavaş ortadan kalktığı belirtilerek, "Bu durum para politikasının etkinliğini nasıl etkileyecek-" sorusu üzerine Başçı, piyasada TL fonlama ihtiyacının azaldığını söyledi.
     Söz konusu azalmanın 5,6 milyar liralık bir fonlama ihtiyacına karşılık geldiğini dile getiren Başçı, "Bu arada, Ağustos ayının başında çok önemli miktarda vergi toplanacak. Bu da fonlama ihtiyacını artıracak. Biz, yıl sonuna kadar önemli bir şok gelmezse Merkez Bankası'ndan fonlama ihtiyacının devam edeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.
     "Para politikasının duruşunu nasıl tanımlarsınız-" sorusuna ise Başçı, "Temkinli olarak tanımlıyoruz. 'Gevşek' de demiyoruz 'sıkı' da demiyoruz. 'Temkinli' kelimesini kullanıyoruz. Bu şu anlama geliyor. Faiz koridorumuz oldukça geniş. Gerek gecelik faizler gerekse ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti bizim politika faizimiz olan (yüzde) 5,75'e daha yakın, biraz üzerinde seyrediyor. Ama her an ek sıkılaştırma yapmaya hazır bir durumdayız ve faiz koridorumuz geniş. Bu, temkinli bir duruşu ifade ediyor" cevabını verdi.
    
     -"TL'nin oynaklığı azaldı"-
    
     Kısa vadeli sermaye akımlarına ilişkin soru üzerine Başçı, bu konuda yakın dönemde bir iyileşme görüldüğünü belirtti. Başçı, "Türk Lirası'nın dolara karşı mutlak oynaklığı azaldı. Türk Lirası'nın genel döviz kuru hareketlerine olan hassasiyeti azaldı. Bunlar doğrudan doğruya bizim yeni uygulamaya koyduğumuz önlemler ve yeni araçlarla alakalı" dedi.
     TL simgesinin kullanımına ilişkin soru üzerine de Başçı, "Simgenin yasal bir tarafı yok ama sadece bizim tavsiyemiz rakamın solunda kullanılması. Sağda da solda da kullanılsa başımızın üstünde yeri var. Önemli olan vatandaşlarımızın bunu benimsemesi. Büyük ölçüde benimsendiğini görüyoruz" diye konuştu.
     Toplantının ardından, çıkışta büyüme-enflasyon ilişkisine dair bir soru üzerine Başçı, enflasyonun büyümenin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu vurgulayarak, "Dolayısıyla biz enflasyonu ne kadar aşağıda tutarsak, büyümeye de en büyük desteği vermiş oluruz" dedi.
    
     (Bitti)
    
    
    


Bu haberi 228 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir