Başbakan Yardımcısı Babacan: -"İşsizlikte düşüş trendi devam ediyor. Avrupa'da işsizlik…

  • Yazı boyutu
Başbakan Yardımcısı Babacan:
  -"İşsizlikte düşüş trendi devam ediyor. Avrupa'da 
  işsizlik…

Başbakan Yardımcısı Babacan: -"İşsizlikte düşüş trendi devam ediyor. Avrupa'da işsizlik artarken, çalışan sayısı düşerken, Türkiye'de işsizliğin azalması, çalışan sayısının artması kuşkusuz hepimizin sevinmesi gereken bir durum" -"Basel 2'de herhangi bir erteleme olmayacak. Daha önce yapılan açıklamalar çerçevesinde 1 Temmuz itibariyle Basel 2'ye geçiyoruz" -"Bütçemizin genel yapısı, özellikle yıl sonu projeksiyonlarına baktığımızda, öyle çok çok olumlu bir tablo maalesef göstermiyor. Ay ay inişler çıkışlar olabilir"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'de işsizlikte düşüş trendinin devam ettiğini belirterek, "Avrupa'da işsizlik artarken, çalışan sayısı düşerken, Türkiye'de işsizliğin azalması, çalışan sayısının artması kuşkusuz hepimizin sevinmesi gereken bir durum" dedi.
     Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci toplantısı için Belgrad'da bulunan Babacan, gazetecilerin Türkiye'nin ekonomik gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.
     Babacan, Türkiye bütçesinin Mayıs'ta 4,6 milyar lira fazla verdiğinin hatırlatılarak, sıkı bütçe politikasının devam edip etmeyeceğine yönelik soru üzerine, şöyle konuştu:
     "Bütçe aslında ay ay takip edildiğinde yanlış mesajlar verebilen bir durumdur. Bu nedenle çok dikkat etmek lazım. Bir defalık gelirler olabiliyor, tarımın etkileri olabiliyor. Şöyle bir baktığımız zaman bütçemizin genel yapısı, özellikle yıl sonu projeksiyonlarına baktığımızda, öyle çok çok olumlu bir tablo maalesef göstermiyor. Ay ay inişler çıkışlar olabilir, fazla gibi gözükebiliyor, bir ay eksik oluyor ama toplam yıl sonu projeksiyonlarına baktığımız zaman öyle çok çok parlak bir tablo yok ama henüz haziran ayındayız. Bu yılın ikinci dönemindeki ekonomik aktivite nasıl olacak, vergi tahsilatları nasıl gidecek ona bakmak lazım.
     Bir de Merkez Bankası'nın 5,5 milyar liralık temettü ödemesi oldu. Bu da bir bütçe geliri olarak kaydedilmiş oldu. Bu bir defa olan bir şey. Merkez Bankası bazı dönemler zarar da edebilir, bazen kar da edebilir. Merkez Bankası'nın karı- zararı hükümetimizin ne vergi tahsilatıyla alakalı, ne harcamalarımızla alakalı bir konu. Tamamen para politikalarının doğal gereği. Merkez Bankası borç veren bir banka iken geliri oluyor kar ediyor, borç alan bir merkez bankası iken zarar ediyor ya da elindeki dövizi alıyor, satıyor kar ediyor ama dönem dönem de pahalıya aldığı dövizi düşük fiyata satıp zarar da edebiliyor piyasa gereği. Merkez Bankası'ndan gelen bir defalık gelir bizi yanıltmamalı. Sonuçları çok çok dikkatli izlemeliyiz. Fakat biz bununla ilgili konuları zaten yakından takip ediyoruz. Umut ediyoruz ki bütçemiz yıl sonu geldiğinde hedeflediğimiz rakamlar da tamamlansın, hedefe ulaşabilelim. Bizim için önemli olan yıl sonunda varacağımız sonuçlardır, yoksa hemen mayıs ayında elde ettiğimiz rakam değil."
    
     -"Basel 2'de erteleme olmayacak"-
    
     Başbakan Yardımcısı Babacan, açıklanan verilere göre işsizlik oranının tek haneye inmesini de şöyle değerlendirdi:
     "İşsizlik aslında mevsimsellikten arındırılmış rakamlarla değerlendirilmesi gereken bir konu. Mevsimsellikten arındırılmış rakamlara baktığımız zaman geçen ayla aynı rakamı görüyoruz ama geçen senenin aynı ayına baktığımız zaman yüzde 0,9 düşüşülük var. Dolayısıyla işsizlikte düşüş trendi devam ediyor. Türkiye'deki istihdam devam ediyor, çalışan sayısı artmaya devam ediyor. Bu dolayısıyla sevindirici bir durum. Yani Avrupa'da Avrupa'da işsizlik artarken, çalışan sayısı düşerken, işsizliğin azalması, çalışan sayısının artması ülkemizde kuşkusuz hepimizin sevinmesi gereken bir durum.
     Biliyorsunuz bu yıl büyüme oranımız geçen yıldan daha düşük olacak, buna rağmen işsizliğin düşmeye devam etmesi, buna rağmen istihdamın artması devam etmesi güzel bir gelişme. Bu olumlu gelişmelerin devamını hep beraber göreceğiz."
     Ali Babacan, bankacılıkla ilgili düzenleme olarak bilinen "Basel 2"nin ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin soru üzerine de "Herhangi bir erteleme olmayacak. 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak. Daha önce yapılan açıklamalar çerçevesinde 1 Temmuz itibariyle Basel 2'ye geçiyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir