Başbakan Yardımcısı Babacan Cidde'de: -"Serbest bölgelerde yapılan yatırımlara da diğer…

  • Yazı boyutu
Başbakan Yardımcısı Babacan Cidde'de:
  -"Serbest bölgelerde yapılan yatırımlara da diğer…

Başbakan Yardımcısı Babacan Cidde'de: -"Serbest bölgelerde yapılan yatırımlara da diğer bölgelerdeki teşviklerin uygulanmasıyla ilgili bir program başlatacağız" -"Bununla ilgili yasa tasarısı son haline geldi, yakında TBMM'ye sevk edilecek" -"Ekonomiyle ilgili yaptıklarımız çok dikkat çekiyor, ciddi takdir ve gıpta var"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Serbest bölgelerde yapılan yatırımlara da diğer bölgelerdeki teşviklerin uygulanmasıyla ilgili bir program başlatacağız. Bununla ilgili yasa tasarısı, son haline geldi. Yakında TBMM'ye sevk edilecek" dedi.
     Cidde Ekonomik Forumu'na katılmak için Suudi Arabistan'da bulunan Babacan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Bir soru üzerine, Orta Vadeli Program'da 2013 yılı için belirledikleri büyüme oranının yüzde 4 olduğunu anımsatan Babacan, bu tahminlerinde henüz bir revizyon olmadığını belirtti. Bugün için yüzde 4'lük büyümenin gerçekçi bir tahmin olduğunu ifade eden Babacan, ancak olumlu sürprizlerin gerçekleşebileceğini, özellikle ihracatın 158 milyar dolarlık hedefin üzerine çıkması durumunda ilave bir büyüme yaşanabileceğini söyledi.
     "Teşvik uygulaması beklentileri karşıladı mı-" sorusuna Babacan, yatırım teşvik programının açıklanmasının ardından 9 ay geçtiğini, başvuruların iyi sayılabileceğini, çok sayıda kuruluşun teşvik belgesi için başvurduğunu belirtti. Özellikle stratejik yatırımlar konusunda önümüzdeki dönemde daha çok başvuru olmasını beklediklerini anlatan Babacan, şöyle konuştu:
     "Stratejik yatırımlarla ilgili başvurular henüz arzu ettiğimiz sayıya ulaşmadı ama önümüzdeki dönemde bunun artmasını bekliyoruz. Üstelik bir de en son EKK'da serbest bölgelerle ilgili bir çalışmamız oldu. Serbest bölgelerde yapılan yatırımlara da diğer bölgelerdeki teşviklerin uygulanmasıyla ilgili bir program başlatacağız. Bununla ilgili yasa tasarısı son haline geldi. Yakında Bakanlar Kurulu tarafından TBMM'ye sevk edilecek. Dolayısıyla bazı ülkelerde özel ekonomik bölge olarak bilinen yapıyı serbest bölgeler kanunu içerisinde oluşturmuş olacağız."
    
     -Türkiye-Suudi Arabistan ekonomik ilişkileri-
    
     Babacan, bir başka soruyu yanıtlarken de Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ekonomik ilişkilerin oldukça iyi noktada bulunduğunu, iki ülke arasında 8 milyar doları geçen ticaret hacmi olduğunu kaydetti. Önümüzdeki dönemde bunun daha artacağına inandığını ifade eden Babacan, "Yatırımların artması lazım. Türk inşaat sektörü bu ülkede ciddi yatırım yapıyor. Projelerden Türk firmaları daha çok pay almalı" dedi.
     Cidde Ekonomik Forumu'nun artık uluslararası görünürlüğü olan bir organizasyon olduğunu da ifade eden Babacan, şunları kaydetti:
     "Bu yıl ki gündemde konut piyasası var. Özellikle Türkiye'nin ekonomide elde ettiği başarılara ciddi bir ilgi var. Bunun nasıl ve niçinini merak ediyorlar. (Türkiye nerede, neyi doğru yaptı da böyle bir olumlu sonucu elde etti-) sorusuyla sık sık karşılaşıyoruz. Ekonomiyle ilgili yaptıklarımız çok dikkat çekiyor. Çok ciddi takdir var, bir gıpta var. Umarız bu gıpta bir kıskançlık noktasına doğru gitmez. Ama biz de mümkün olduğunca kendi yaptıklarımızı anlatıyor, paylaşıyoruz."
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir