Başbakan Yardımcısı Babacan: (6) -"İç tasarrufların çok düşük olması cari açığı etkiliyor"…

  • Yazı boyutu
Başbakan Yardımcısı Babacan: (6) 
  -"İç tasarrufların çok düşük olması cari açığı etkiliyor"…

Başbakan Yardımcısı Babacan: (6) -"İç tasarrufların çok düşük olması cari açığı etkiliyor" -"Linyit kömürü kullanan elektrik üretim tesisleri için yatırım teşvik programı hazırlıyoruz" -"Krediler konusunda aldığımız tedbirlerle son bir yıldır nihai yurt içi talep artmıyor, ancak ihracat artıyor. Bu da bizim tam görmek istediğimiz tablo"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'de iç tasarrufların oranının yüzde 12 gibi çok düşük seviyelerde olduğunu belirterek, bu durumun cari açığı olumsuz etkilediğini belirtti.
     Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'nda konuşan Babacan, linyit kullanımı ile ilgili yeni bir teşvik sistemi üzerinde çalıştıklarını söyledi.
     Linyit kömürü kullanan elektrik üretim tesisleri için yatırım teşvik programı hazırladıklarını bildiren Babacan, "Biz enerji yatırımlarını teşvik mekanizmamızda yatırım olarak görmüyoruz. Şimdi, ilk defa linyitten elektrik üreten tesislerimizi yatırım teşvik kapsamına alacağız. Bir linyit madeni varsa, yanında bir enerji tesisi kuruluyorsa bunu bir yatırım olarak göreceğiz" diye konuştu.
     Cari açığın önemli nedenlerinden bir tanesinin krediye dayanan iç tüketim olduğunu dile getiren Babacan, toplam krediler arttıkça cari açığın da arttığını ifade etti.
     İç tasarrufların düşüklüğünün cari açığı etkileyen bir başka unsur olduğunu kaydeden Babacan, Türkiye'de iç tasarrufların yüzde 12 gibi çok düşük seviyelerde bulunduğunu belirtti.
    
     -"Özel kesim tasarruf için gayret göstermeli"
    
     Kamu kesimi olarak bütçe açığını düşük seviyelerde tutarak tasarrufa önemli katkıda bulunduklarını dile getiren Babacan, buna karşın özel kesimin tasarruf konusunda daha çok gayret göstermesi gerektiğini ifade etti.
     Türkiye'nin, kendi tasarrufu yeterli olmadığı zaman dışardan tasarruf ithal ettiğini kaydeden Babacan, "Ama ne demişler- 'Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz.' Sürekli olarak dış finansmana dayalı büyüme modeli, belki finansman maliyetleri düşük iken, dünyada bu kadar bol likidite varken makul gibi görünür. Ama buna bağımlı hale gelmek, işler tersine döndüğünde gelip Türkiye'yi çok kötü vurabilir" dedi.
    
     -"Tam görmek istediğimiz tablo..."-
    
     Talep kompozisyonuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Babacan, krediler konusunda aldıkları tedbirlerle son bir yıldır nihai yurt içi talebin artmadığını kaydetti.
     Buna karşın ihracatın arttığına dikkati çeken Babacan, "Bu da bizim tam görmek istediğimiz tablo. 2012 yılını dengeleme yılı olarak gördük. En önemli sonucu bu" ifadesini kullandı.
     Yüksek büyüme dönemlerinde dış talebin büyümeyi aşağı, iç talebin de yukarı çektiğini belirten Babacan, yüksek büyüme oranlarının iç talep kaynaklı olduğunu anlattı.
     Son 4 çeyrektir bu durumun tersine döndüğünü dile getiren Babacan, bunun sağlıklı bir tabloya işaret ettiğini söyledi.
    
     -"Yunanistan yıllarca ürettiğinden fazlasını tüketti"-
    
     İç talep ile Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) arasındaki ilişkiye de değinen Babacan, "Yunanistan örneğini görüyorsunuz. Yıllarca ürettiğinden fazla tüketmiş. Bir noktadan sonra krizle beraber bir kırılma yaşanıyor" dedi.
     Tam tersine Almanya'nın ise Avrupa'nın en istikrarlı ekonomisi olduğunu ve Avrupa'nın neredeyse tek yardım eden ülke konumunda bulunduğunu dile getirdi.
     Türkiye'de ise durumun bir süre dengeli gittiğini ama 2011'den sonra üretim ile tüketim arasındaki makasın açıldığını kaydeden Babacan, tedbir alınmasaydı makasın açılmaya devam edeceğine işaret etti.
    
     -"İhracatta AB'ye bağımlılığı azaltmalıyız"-
    
     İhracat konusu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Babacan, ihracatta pazar çeşitlendirmesini gerçekleştirdiklerini söyledi.
     AB bölgesine yapılan ihracat ile Afrika'nın tamamı ve Ortadoğu'ya yapılan ihracatın artık başa baş geldiğini anlatan, "Bu da iyi bir nokta. AB'ye bağımlılığımızı azaltmamız gerekiyor" diye konuştu.
     Babacan, 2002'ye göre ürün çeşitliliğinin de sağlandığını, turizm ve tarım açısından da önemli gelişmeler kaydedildiğini belirtti.
    
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir