Başbakan Yardımcısı Babacan: (2) -"Kredi artışı eğer üretime, yatırıma gidiyorsa, ihracatı…

  • Yazı boyutu
Başbakan Yardımcısı Babacan: (2)
  -"Kredi artışı eğer üretime, yatırıma gidiyorsa, ihracatı…

Başbakan Yardımcısı Babacan: (2) -"Kredi artışı eğer üretime, yatırıma gidiyorsa, ihracatı destekliyorsa bununla ilgili en ufak problemimiz yok" -"Eğer tüketime gidiyorsa, bu tüketim bizim cari açığımızı artırıyorsa, o noktada bizim hassas olmamız, gerekli mekanizmaları devreye sokmamız gerekiyor" -"(Bireysel emeklilik yaptırdım ya da yaptırmadım) demiyorum, o kısmı biraz mahrem tutacağız"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Kredi artışı, üretime ve yatırıma gidiyorsa, ihracatı destekliyorsa bununla ilgili en ufak problemimiz yok. Eğer tüketime gidiyorsa, bu tüketim bizim cari açığımızı artırıyorsa, o noktada bizim hassas olmamız, gerekli mekanizmaları devreye sokmamız gerekiyor" dedi.
     Bursa Valiliği ile Capital ve Ekonomist dergilerinin işbirliğiyle düzenlenen, Anadolu Ajansı'nın ana yayın sponsoru olduğu "Uludağ Ekonomi Zirvesi"nde yaptığı konuşmanın ardından Habertürk ve Bloomberg HT'nin ortak canlı yayınına katılan Babacan, soruları yanıtladı.
     Finans Mahkemeleri'ne ilişkin bir soru üzerine Babacan, bu mahkemelerin kurulmasının İstanbul'un Uluslararası Finans Merkezi olma stratejisinin bir numaralı eylem maddesi olduğunu belirterek, bu konuda iki ayrı düzenleme yaptıklarını söyledi. Babacan, bu mahkemelerin diğer mahkemelerden farklı olmadığını, savcı ve hakimlerin bankacılık, sermaye piyasaları ve sigortacılık konularında uzmanlaşacaklarını ifade etti.
     Bununla ilgili düzenleme tamamlanır tamamlanmaz Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) görevlendirme yapacağını vurgulayan Babacan, hukukun ve kurumların şeffaf olması gerektiğine dikkati çekti.
     Babacan, Sermaye Piyasası Kurulu'nda görev değişikliğine gidildiğini hatırlatarak, "Sermaye Piyasası Kurulu'nu sıfırladık. Yeni baştan bir kurul oluşturduk. Hiç yapmadığımız bir şey. Biz 10 yıldır hiçbir kurulun böyle komple görevine son verip yeni bir kurul oluşturmamıştık ama baktık ki gerekli böyle bir şey, onu yaptık. Yeni kurulumuz şimdi çok aktif, piyasanın önünü açan, tutarlı, kredibilitesi olan kararlar alıyor. Bu şekilde devam edecek. Mahkemeler de uyuşmazlıklar, itilaflar olduğu zaman tarafların gidip hızlı şekilde çözüm üretebileceği yargı organları olacak" diye konuştu.
     Finans Mahkemeleri'nin dışında yönetiminde özel sektörün ağırlıklı olacağı İstanbul Tahkim Merkezi adı altında bir müessese kurmak için çalışmaları sürdürdüklerini belirten Babacan, buna ilişkin düzenlemeyi Meclis'e gönderdiklerini söyledi.
    
     -"Çok heyecanlanmamak lazım"-
    
     Babacan, Merkez Bankası'nın bağımsız bir yapı olduğuna dikkati çekerek, Merkez Bankası'nda çalışan ekibin bütün dünyada itibar gördüğünü belirtti.
     Finansal İstikrar Komitesi'nin çok yararlı çalışmalar yaptığına işaret eden Babacan, dünyada birçok ülkenin bu sistemi incelemeye başladığını anlattı. Babacan, Komite'de çok hassas bir denge olduğunu vurgulayarak, iyi yönetilmezse yanlışları da beraberinde getirebileceğini, iyi yönetilirse de Türkiye'yi kanatlandırabileceğini ifade etti.
    
     -Çok heyecanlanmamak lazım-
    
     Kredi hacminin artışı ile ilgili bir soruyu yanıtlayan, Babacan, şöyle konuştu:
     "Kredi artışı, eğer üretime ve yatırıma gidiyorsa, ihracatı destekliyorsa bununla ilgili en ufak problemimiz yok. Kredi artışı tüketime gidiyorsa, bu tüketim bizim cari açığımızı artırıyorsa, o noktada bizim hassas olmamız, gerekli mekanizmaları devreye sokmamız gerekiyor. 'Yılbaşında koyduğumuz yüzde 15'lik bir kredi hacmi artışı, bizim yıl sonu cari açık hedefimizle uyumlu bir artıştır' diyorduk. Bunun kompozisyonu da önemli, ne kadarı nereye gidiyor önemli. Ben bakıyorum, 'şu hafta yüzde 18 oldu, ne olacak, bu hafta yüzde 19,5 oldu bir şey olacak mı, bu hafta 17'ye düştü acaba Merkez Bankası bir şey yapacak mı-' Çok heyecanlanmamak lazım."
     Babacan, bankaların daha çok kredi vermek istediğini, banka yöneticilerinin kısa vadeli performans ile değerlendirildiğini ancak kendilerinin devlet yönettiğini belirterek, 1 yıllık değil 5-10 yıllık süreçler için planlar yaptıklarını ifade etti.
    
     -"O kanal henüz iyi çalışmıyor"-
    
     Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Babacan, BES'in yüzde 25 devlet katkısı ile çok ilgi çektiğini ifade ederek, şu ana kadar bireysel başvurular açısından iyi bir tablo göründüğünü bildirdi.
     Başbakan Yardımcısı Babacan, bu sistemde şirketlerin çalışanlarını toplu olarak sisteme dahil etmelerini amaçladıklarını, şirketlere bu konuda bir bakıma teşvikler verdiklerini ifade ederek, "Ama o kanal henüz iyi çalışmıyor. Bir oradan çok memnun değiliz" diye konuştu.
    
     -"O kısmı biraz mahrem tutacağız"-
    
     Sigorta sektörünün beklentisinin çok iyi olduğunu vurgulayan Babacan, uluslararası sermayenin, Türkiye'deki sigorta sistemine çok meraklı olduğunu belirtti.
     Babacan, sigorta sektöründe birçok düzenleme gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, son 7 ayda 1 milyon hanenin daha deprem sigortası yaptırdığını, bu sayının 5 milyona çıktığını bildirdi.
     Ali Babacan, kendisinin bireysel emeklilik yaptırıp yaptırmadığının sorulması üzerine, "(Yaptırdım ya da yaptırmadım) demiyorum, o kısmı biraz mahrem tutacağız. Çünkü biraz hassasiyet oluştu" dedi.
    
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir