Başbakan Yardımcısı Atalay: -"Suriye sınırından günlük olarak 400-500 kişi Türkiye'ye geçiş…

  • Yazı boyutu
Başbakan Yardımcısı Atalay:
  -"Suriye sınırından günlük olarak 400-500 kişi Türkiye'ye
  geçiş…

Başbakan Yardımcısı Atalay: -"Suriye sınırından günlük olarak 400-500 kişi Türkiye'ye geçiş yapıyor" -"Şu anda 35 bine yaklaşık bir sayıyı buldu, son günlerde askeri kesimlerden de bu kaçışlar artmış durumda" -"Teşvik kararnamesine bir bakın. Bir yatırımı Ankara'da yapmakla Kırıkkale'de yapmak arasında yüzde 40-50'ye varan oranlarda maliyet farkı var"

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriye sınırından günlük olarak 400-500 kişinin Türkiye'ye geçiş yaptığını belirterek, "Şu anda 35 bine yaklaşan bir sayıyı buldu, son günlerde askeri kesimlerde de bu kaçışlar artmış durumda" dedi.
     Ankara Ticaret Odası (ATO) olağan meclis toplantısında konuşan Atalay, Türkiye'deki son gelişmelerle ilgili bilgi verdi ve işadamlarına Kırıkkale'deki yatırım olanaklarıyla ilgili bir sunum yaptı.
     Türkiye'nin büyük bir devlet olduğunu kaydeden Atalay, Türkiye Cumhuriyeti ve hükümeti olarak bütün konularda konjonktürel siyaset yaptıklarını, strateji ile çalıştıklarını ve çalışmaların hepsini iyi analiz ederek, serin kanlı bir bakışla ve çok yönlü değerlendirmelerle politikaları belirlediklerini söyledi.
     Suriye ile ilgili gelişmelerde de aynı titizliği gösterdiklerini ifade eden Atalay, "Yapılması gereken her şey yapılıyor, yapılmaması gerekenlerden de kaçınılıyor. Büyük bir devlet olarak hassasiyetlerimiz var, onlara dikkat ediyoruz, gereksiz adımlardan, itidali taşıran adımlardan da kaçınıyoruz" dedi.
    
     -Suriye'den Türkiye'ye gelen Suriye vatandaşları
    
     Son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle Suriye'den Türkiye'ye gelen Suriye vatandaşı sayısının arttığını da kaydeden Beşir Atalay, olaylar başladığında Türkiye'ye gelen Suriyeli sayısının bir dönem 40 bine kadar çıktığını, daha sonra 18 bine kadar düştüğünü, sonra da 20-22 binlerde istikrarla devam ettiğini kaydetti.
     Son olayların ardından günde 400-500 kişinin sınırdan geçerek Türkiye'ye geldiğini belirten Atalay, "Şu anda 35 bine yaklaşan bir sayıyı bulduk, son günlerde askeri kesimlerde de bu kaçışlar artmış durumda" dedi.
     Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa'da kurulan çadır kentlerde Suriyeli vatandaşların misafir edildiğini kaydeden Başbakan Yardımcısı, vatandaşların ihtiyaçlarıyla ilgili uluslararası katkının da alındığını bildirdi.
     Atalay, Suriye olayıyla ilgili kamuoyunun, iş aleminin ve muhalefet partilerinin hükümete desteği için çok teşekkür ettiklerini de ifade etti.
    
     -Yeni teşvik sistemi-
    
     Başbakan Yardımcısı Atalay, yeni teşvik kararnamesinin ardından Kırıkkale olarak bu dönemde çok farklı bir uygulama yaptıklarını ve validen belediye başkanına, üniversiteye kadar tüm kuruluşlarla bir birlik oluşturduklarını ve yatırımların artırılması için çalıştıklarını söyledi.
     Ankara'nın dibinde bulunan Kırıkkale'nin Türkiye'nin silah ve savunma sanayinin merkezi olduğunu anlatan Atalay, şöyle konuştu:
     "Yeni teşvik sisteminde 6 bölge var, Kırıkkale 4'üncü bölgede bulunuyor. OSB'de yatırım yaparsanız 5'inci bölgeye geliyor. Kırıkkale daha önce 3'üncü bölgedeydi ve Ankara ile çok fazla bir farkı yoktu. Şimdi Kırıkkale daha çok teşvik alan bir il haline geldi. Erzincan, Rize hangi teşviği alıyorsa Kırıkkale de o teşviği alıyor. Organize sanayi bölgesi doldu, yeni yaptığımız Keskin Organize Sanayi Bölgesi var orası boş. Altyapı tamam, yatırımcının hizmetine hazır. İşadamları hesap adamıdır. Teşvik kararnamesine bir bakın. Bir yatırımı Ankara'da yapmakla Kırıkkale'de yapmak arasında yüzde 40-50'ye varan oranlarda maliyet farkı var. Yani yatırımınızı Temelli'ye değil de Keskin Organize Sanayi Bölgesine yaparsanız bu kadar fark ediyor."
     Kırıkkale'de yatırım yapacak yatırımcılara her türlü bilgiyi vereceklerini, her türlü işlerini takip edeceklerini ifade eden Atalay, tüm işadamlarını Kırıkkale'de yatırım yapmaya davet etti.
     Türkiye'nin şu anda ekonomik olarak adeta kaynadığını, çok canlı bir ülke haline geldiğini de ifade eden Atalay, bu canlılığın karayollarında çok rahatlıkla görülebileceğini söyledi.
     Kırıkkale'nin Türkiye'de silah sanayinin merkezi olduğunu da kaydeden Atalay, Kırıkkale'deki MKE fabrikalarına yan ürün üreten üretim tesislerinin Kırıkkale'ye yatırım yapabileceklerini de kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir