Başbakan Yardımcısı Ali Babacan:(3) -"İhracatçılarımız kendisi için koyduğu 160 milyar dolarlık…

  • Yazı boyutu
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan:(3)
  -"İhracatçılarımız kendisi için koyduğu 160 milyar 
  dolarlık…

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan:(3) -"İhracatçılarımız kendisi için koyduğu 160 milyar dolarlık hedefin üzerine çıkarsa, yüzde 4'ün de üzerinde bir büyümeye açığız" -"Türkiye'nin, 2023 yılı ihracat ve büyüme hedeflerine ulaşmada en önemli kurumlardan biri Eximbank olacak"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "İhracatçılarımız kendisi için koyduğu 160 milyar dolarlık hedefin üzerine çıkarsa, yüzde 4'ün de üzerinde bir büyümeye açığız" dedi.
     Babacan, Türk Eximbank Genel Müdürlüğü'nün Ümraniye'deki yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, dış talepten gelen büyümeye sonuna kadar açık olduklarını belirterek, "İhracatımız OVP'deki gibi 158 milyar doların üzerine çıkarsa, ya da ihracatçılarımızın kendisi için koyduğu 160 milyar dolarlık hedefin de üzerine çıkarsa ve buradan da ilave büyüme gelirse kuşkusuz, bunun çok çok iyi olacağını, bu şekilde yüzde 4'ün de üzerinde gidecek bir büyümeye de açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum" dedi.
     OVP'de hep muhafazakar tarafta kaldıklarını, tahminlerini yaparken beklenen senaryonun biraz daha kötümser tarafında durduklarını ifade eden Babacan, "Biz ihtiyatlı gidelim ki bunun üzerine gelişme olursa da hep beraber sevinelim. Aksi halde beklentileri çok yükseltip daha sonra o beklentilere ulaşamamak da ekonomi yönetimi açısından bir başarısızlıktır" diye konuştu.
     Daha yüksek hedeflerden bahsederken o anda belki herkesin hoşuna gidebileceğini dile getiren Babacan, "Gönüllere hoş gider, ancak beklentiyi yükseltip hedefi koyduğunuz zaman takvimi sonunda o hedefe ulaşamazsanız, ciddi bir hayal kırıklığını beraberinde getirir. Onun için ölçülü gideceğiz ve gerçekçi hedeflerle hareket edeceğiz. Eğer sürprizler olursa olumlu tarafta olsun" şeklinde konuştu.
     Babacan, Türkiye'nin özellikle uluslararası ilişkilerde dış politikada izlediği çizginin ülkenin dışa açılmasında önemli katkı sağladığını vurguladı. 2008 yılında Afrika'da büyükelçilik sayısının 12 olduğunu ve o dönemde çeşitli kurumlardan raporlar aldıklarını anlatan Babacan, raporlar sonucunda 34 ülke tespit ettiklerini ve geçen ay itibariyle 34 büyükelçilik sayısına ulaştıklarını ifade etti.
     Sadece Afrika'da değil, dünyanın çeşitli yerlerinde büyükelçilik binası açtıklarını belirten Babacan, "Bunlar hep ihracatçılar ve iş dünyası için güvencedir. Orada bir Türk Bayrağı'nın resmen dalgalanıyor olması güven verir" dedi.
    
     -"Ülkelere yapılan ziyaretler iş adamlarının önünü açıyor"-
    
     Türk Hava Yolları'nın da dünyada en fazla ülkeye uçan havayolu şirketi olduğunu anımsatan Babacan, bunun da iş dünyası için çok büyük bir fırsat olduğunu söyledi.
     Babacan, dünyada bölgesel birçok işbirliği ve ortaklık kurduklarını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın yurt dışına yaptığı ziyaretlerin iş dünyasının o ülkelerde iş yapmasını kolaylaştırdığını, iş adamların önünü açtığını vurguladı.
     Ali Babacan, "Bir ülkeye program olduktan sonra takip edin, en geç üç-beş sene içerisinde bambaşka yerlere gidiyor işler. İhracat ve yatırım artıyor. Bizim AB'ye olan ihracatımızın toplam ihracattaki payı geçen yıl yüzde 38,8 idi. Bir önceki yıl ise yüzde 46,2 idi. Pasta büyüyor. Pasta nereden büyüyor- Ortadoğu ve Afrika'dan. Afrika ve Ortadoğu'ya ihracatımızın toplam ihracattaki payı yüzde 36,6. Bu coğrafi çeşitlendirme bizim ihracatımız ve ekonomik yapımız açısından son derece önemli. AB'ye olan aşırı bağımlılığın hızla azaltılması çok çok kritik olacak önümüzdeki dönemde" diye konuştu.
     Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedeflerine ve toplam büyüme hedeflerine ulaşmada en önemli kurumlardan birinin Eximbank olacağının altını çizen Babacan, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Bu aynı zamanda ihracatta yapısal bir dönüşmeyi de ifade edecek. Sadece coğrafi değil, ürün bazında da çeşitlendirme son derece önemli olacak. Eximbank da o konuda sektör bazında farklı uygulamalarla bu dönüşümün öncüsü olacak. Önümüzdeki dönem çok önemli fırsatları içeren bir dönem. Bu kritik dönemde Eximbank'ın Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'da olması bu işe yeni bir ivme kazandıracak. Tabii Ankara'yı da unutmayacak, İç Anadolu'da güzel bir bölge müdürlüğü hizmete girecek, İzmir'de bölge müdürlüğü ve çeşitli yerlerde temsilcilikleri olacak."
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir