Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:(2) -"Buradaki (TANAP) hedef doğalgaz 50 milyar metreküp. Bugün 6…

  • Yazı boyutu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:(2)
  -"Buradaki (TANAP) hedef doğalgaz 50 milyar metreküp.
  Bugün 6…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:(2) -"Buradaki (TANAP) hedef doğalgaz 50 milyar metreküp. Bugün 6 milyar metreküp, ama daha sonra buradan 10 milyar metre küp doğal gaz alabileceğiz. 'Daha sonraki yıllarda ne kadar ihtiyacınız varsa, Aliyev gardaşım o kadar verebiliriz' dedi Sıkıntı yok"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TANAP ile hedeflenenin 50 milyar metreküp doğalgaz olduğunu belirterek, "Bugün 6 milyar metreküp, ama daha sonra buradan 10 milyar metre küp doğal gaz alabileceğiz. Daha sonraki yıllarda ne kadar ihtiyacınız varsa, Aliyev gardaşım o kadar verebiliriz' dedi. Sıkıntı yok" dedi.
     Başbakan Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi Hükümetlerarası anlaşması imza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.
     TANAP Projesi'nden Türkiye'nin nasıl bir geri dönüş beklediği yönündeki soru üzerine Erdoğan, "Buradaki hedef doğalgaz 50 milyar metreküp. Bugün 6 milyar metreküp, ama daha sonra buradan 10 milyar metre küp doğal gaz alabileceğiz. 'Daha sonraki yıllarda ne kadar ihtiyacınız varsa, Aliyev gardaşım o kadar verebiliriz' dedi. Sıkıntı yok" diye konuştu.
     Erdoğan, başka bir soru üzerine de özellikle Petkim konusunda Azerbaycan'ın tavrının her türlü takdirinin üstünde olduğunu ifade ederek, Petkim'in özelleştirme projeleri içinde en önemli yatırımlardan biri olduğunu söyledi.
     Aliağa'nın adeta bir şehir gibi olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:
     "Orasının gerek rehabilitasyonu, gerek ilave yatırımlarla birlikte, orada çok farklı bir şehir oluşuyor. Sadece Petkim ile kalmıyor. Petrol ürünlerinin dışında, limandan tutun da oradaki yeni ilave tesislere kadar, rafine olayına varıncaya kadar bütün adımlar atılıyor. Bu adımlar atılınca bir şey çok önemli, Azeri gazı aynı zamanda kendi ünitesinde işlenir gibi orada işlenir hale geliyor. İşte tek millet olmanın en güzel ifadelerinden bir tanesi de Aliağa'dır, Petkim'dir, rafinerisidir, limanlarıdır ve saire..."
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir