Barex Derneği, Almanya'da yaşayan Türkler'in kurduğu başarılı şirketler ile Türk girişimcilere…

  • Yazı boyutu
Barex Derneği, Almanya'da yaşayan Türkler'in kurduğu başarılı 
  şirketler ile Türk girişimcilere…

Barex Derneği, Almanya'da yaşayan Türkler'in kurduğu başarılı şirketler ile Türk girişimcilere ödül verdi

Almanya'nın başkenti Berlin'de faaliyetlerini sürdüren İşverenler ve Girişimciler Derneği Barex, Almanya'da yaşayan Türkler'in kurduğu başarılı şirketler ve Türk girişimcilere ödül verdi.
     Steinberger Otel'de düzenlenen ödül törenine Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, Charlottenburg-Wilmersdorf İlçesi Belediye Başkanı Reinhard Neumann, Berlin Eyalet Meclisi Üyesi İlkin Özışık, Berlin Türk Cemaati Başkanı (TGB) Bekir Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.
     Barex Derneği'nin Başkanı Vedat Güney, burada yaptığı konuşmada, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
     Derneğin geçen yıl bir meslek eğitim projesini başarıyla tamamladığın ve yeni bir projeye başlanıldığını belirten Güney, derneğin desteğiyle 130 öğrenci için meslek eğitim yapacakları yerlerin bulunduğunu ve 62 firmaya da meslek eğitim verme yeterliğinin kazandırıldığını ifade etti.
     Derneğin amacının "köprüler kurmak" olduğunu vurgulayan Güney, Alman şirketler, siyasetçiler, kurum ve kuruluşlar ile Türk şirketler arasında köprüler kurduklarını kaydetti.
     Kamuoyunda entegrasyon sorunlarının sıkça konuşulduğuna dikkati çeken Güney, "Derneğimizde 200 girişimci birlik oldu. Biz entegrasyonu yaşıyoruz. Bundan dolayı fark edilmiyoruz. Şehre bir bakın, biz burada yaşıyor ve çalışıyoruz" ifadesini kullandı.
     Bazı üye şirketlerin orta ölçekli şirketler haline gelerek bu ülkede vergi gelirlerinin artmasına katkı sağladıklarına işaret eden Güney, bu şirketlerin Berlin dışında da faaliyette bulunduklarını hatırlattı.
     Güney, Almanya'da bilim ve ekonominin ortak çalışmalarına dikkati çekti ve ekonomi kuruluşları ile bilimsel kurumlar arasındaki işbirliğinin bu ülkede gelişimin anahtarı olduğunu kaydetti.
     Burada örnek çalışmalar yapan şirketleri ödüllendirdiklerini belirten Güney, "Rol modelleri bizim için çok önemli. Onlar gençlere ve buradaki çoğulcu topluma, bu ülkede ve uluslararası düzeydeki işbirliklerinde başarılı olabileceğini gösteriyorlar" şeklinde konuştu.
     Başkonsolos Şen de, Berlin'de yeni görev başladığını belirterek, daha önce 7 yıl Stuttgart'ta, 3 yıl da Berlin'de olmak üzere 10 yıl Almanya'da yaşadığını ifade etti.
     Charlottenburg-Wilmersdorf İlçesi Belediye Başkanı Rainhard Neumann da, entegrasyon konusunu sürekli bir şekilde sorun olarak tanımlamaya karşı çıkarak, entegrasyon konusunu bir fırsat ve artı değer olarak görülmesini istedi.
     Bu yıl 4.'sü düzenlenen ödül töreninde 2012 yılında Meslek eğitime katkı Ödülü'ne "Easy KFZ Meister" adlı şirketin sahibi İsmail Cankurtaran, Yılın başarılı İşkadını Ödülü'ne "Alia Care" şirketinin sahibi Selviye Spreewald, Yılın Başarılı Genç İşadamı Ödülü'ne "ED Energie" şirketinin kurucusu Emrullah Demir, Alman-Türk Ticari Hayatına Katkı Ödülü'ne "Cameleon Batterien" adlı şirketin sahibi Zekeriya Bayrak ve İnnovatif İşadamı Ödülü'ne de "Bilduin" adlı şirketin sahibi Vahit Taş layık görüldü.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir