Bankaların iç sistemleri -Bankalar, banka varlıklarının korunması, faaliyetlerin etkin ve…

  • Yazı boyutu
Bankaların iç sistemleri
  -Bankalar, banka varlıklarının korunması, faaliyetlerin
  etkin ve…

Bankaların iç sistemleri -Bankalar, banka varlıklarının korunması, faaliyetlerin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla iç kontrol, iç denetim ve risk yönetim sistemlerini kuracaklar

Bankalar, banka varlıklarının korunması, faaliyetlerin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla iç kontrol, iç denetim ve risk yönetim sistemleri kuracaklar.
     BDDK'nın "Bankaların İç Sistemleri Hakkında Yönetmelik"i, Resmi Gazete bugünkü sayısında yayımlandı. Yönetmelik 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.
     Yönetmeliğe göre, bankalar, maruz kaldıkları risklerin izlenmesi ve kontrolünün sağlanması amacıyla, faaliyetlerinin kapsamı ve yapısıyla uyumlu ve değişen koşullara uygun, tüm şube ve birimleri ile konsolidasyona tabi tutulan ortaklıklarını kapsayan, yeterli ve etkin iç sistemler kurmak ve işletmekle yükümlü olacaklar. İç sistemler kapsamındaki birimler banka organizasyon yapısı içerisinde yönetim kuruluna bağlı olarak kurulacak.
     İç sistemlerin etkin, yeterli ve uygun bir şekilde işletilmesi, muhasebe ve finansal raporlama sisteminden sağlanan bilgilerin doğruluğu, güvenilirliği ve muhafazası hususlarında her türlü tedbirin alınması, banka içindeki yetki ve sorumlulukların belirlenmesi nihai olarak yönetim kurulunun sorumluluğunda olacak.
     Yönetim kurulu, denetim ve gözetim faaliyetlerinin yerine getirilmesinde kendisine yardımcı olmak üzere üyeleri arasında seçeceği icrai görevi bulunmayan asgari iki üyesini banka denetim komitesi üyeleri olarak görevlendirecek. Denetim komitesi, iç kontrol, iç denetim, risk yönetimi görevlerinin yanı sıra müfettişlerin görevlerini bağımsız ve tarafsız şekilde yerine getirip getirmediğini izleyecek.
     Bankalar, kredi, piyasa ve operasyonel riskinin değerlendirilmesine yönelik yöntemlere sahip olacaklar. Bankalar, kredi risklerini ölçmek, karşı tarafın mali gücünü düzenli olarak analiz etmek, izlemek, gerekli bilgi ve belgeleri temin etmek ve bunlara ilişkin esasları belirleyecekler.
    
    
    

Bu haberi 119 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir