Bankalar, riskleri makul bir doğrulukla ölçtüğünü tarihsel kayıtlarla kanıtlayacak

  • Yazı boyutu
Bankalar, riskleri makul bir doğrulukla ölçtüğünü tarihsel kayıtlarla 
kanıtlayacak

Bankalar, riskleri makul bir doğrulukla ölçtüğünü tarihsel kayıtlarla kanıtlayacak

Bankalar, Risk Ölçüm Modelinin, riskleri makul bir doğrulukla ölçüldüğüne kanıt teşkil edecek tarihsel kayıtlara sahip olacak.
     Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Risk Ölçüm Modelleri ile Piyasa Riskinin Hesaplanmasına ve Risk Ölçüm Modellerinin Değerlendirilmesine İlişkin Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.
     Bankaların piyasa riskinin hesaplanmasında kullanacakları risk ölçüm modellerine ilişkin standartlar ile risk ölçüm modellerinin değerlendirilmesine ve risk ölçüm modelleri ile piyasa riskinin hesaplanmasına ilişkin usul ve esasların belirlemesinin amaçlandığı tebliğle, bankanın Risk Ölçüm Modelinin riskleri makul bir doğrulukla ölçtüğüne kanıt teşkil edecek tarihsel kayıtlara sahip olması gerekecek.
     Bankanın risk yönetim sisteminin işleyişiyle ilgili içsel politikalarının ve bu politikalara ilişkin uygulama usullerinin yazılı olarak belirlenmesi istenirken, bankanın yönetim kurulu ve üst yönetiminin de risk yönetimi sürecinde aktif rol alması gerekecek.
    
    

Bu haberi 122 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir